opencpn - en to cs_CZ translation catalogue (117 entries)

en: Off
cs_CZ: Vyp

en: Arc
cs_CZ: Sektor

en: Circle
cs_CZ: Kruh

en: Guard zone
cs_CZ: Strážní zóna

en: Back
cs_CZ: Zpět

en: Local interference rej.
cs_CZ: Potlačení lokálního rušení

en: Timed Transmit
cs_CZ: Časované vysílání

en: Value
cs_CZ: Hodnota

en: Noise rejection
cs_CZ: Potlačení šumu

en: Target expansion
cs_CZ: Expanze cílů

en: Interference rejection
cs_CZ: Potlačení rušení

en: Target separation
cs_CZ: Oddělení cílů

en: Scan speed
cs_CZ: Rychlost skenování

en: Target boost
cs_CZ: Zvýraznění cílů

en: Installation
cs_CZ: Instalace

en: Preferences
cs_CZ: Předvolby

en: Bearing alignment
cs_CZ: Srovnání náměru

en: Antenna height
cs_CZ: Výška antény

en: Side lobe suppression
cs_CZ: Potlačení bočního laloku

en: Main bang size
cs_CZ: Velikost mrtvé zóny

en: Guard zones
cs_CZ: Strážní zóny

en: Zone type
cs_CZ: Typ zóny

en: Inner range
cs_CZ: Vnitřní hranice

en: Outer range
cs_CZ: Vnější hranice

en: Start bearing
cs_CZ: Počáteční směr

en: End bearing
cs_CZ: Konečný směr

en: Range
cs_CZ: Dosah

en: Gain
cs_CZ: Zisk

en: Sea clutter
cs_CZ: Rušení mořem

en: Rain clutter
cs_CZ: Rušení deštěm

en: Clear cursor
cs_CZ: Zrušit kurzor

en: Place EBL/VRM
cs_CZ: Umístit EBL/VRM

en: Target trails
cs_CZ: Stopy cílů

en: Clear trails
cs_CZ: Smazat stopy

en: Orientation
cs_CZ: Orientace

en: Refresh rate
cs_CZ: Obnovovací frekvence

en: Adjust
cs_CZ: Upravit

en: Advanced
cs_CZ: Pokočilé

en: View
cs_CZ: Zobrazení

en: Unknown
cs_CZ: Neznámý

en: Clear EBL/VRM
cs_CZ: Vymazat EBL/VRM

en: Confirm
cs_CZ: Potvrdit

en: Close
cs_CZ: Zavřít

en: Accelerated Graphics (OpenGL)
cs_CZ: Akcelerovaná grafika (OpenGL)

en: For radar overlay also required
cs_CZ: Pro překrytí radarem je také třeba

en: Boat position
cs_CZ: Pozice lodě

en: and
cs_CZ: a

en: True Heading
cs_CZ: Skutečný směr

en: or
cs_CZ: nebo

en: Magnetic heading
cs_CZ: Magnetický směr

en: Variation
cs_CZ: Variace

en: Statistics
cs_CZ: Statistika

en: &Hide Radar
cs_CZ: &Skrýt Radar

en: &Close
cs_CZ: &Zavřít

en: True heading
cs_CZ: Skutečný směr

en: Kilometers
cs_CZ: Kilometery

en: Nautical Miles
cs_CZ: Námořní míle

en: Range Units
cs_CZ: Jednotky dosahu

en: Shading
cs_CZ: Stínování

en: Outline
cs_CZ: Obrys

en: Shading + Outline
cs_CZ: Stínování + obrys

en: Guard Zone Styling
cs_CZ: Styl strážní zóny

en: Guard Zone Sound
cs_CZ: Zvuk strážní zóny

en: Select Alert Sound
cs_CZ: Vybrat zvuk výstrah

en: Test Alert Sound
cs_CZ: Otestovat zvuk výstrahy

en: Repeat alarm after (sec)
cs_CZ: Opakování alarmu po (sek)

en: GPU drawing method
cs_CZ: Metoda kreslení GPU

en: Drawing Method
cs_CZ: Metoda kreslení

en: Control Menu Auto Hide
cs_CZ: Automaticky schovat menu

en: Never
cs_CZ: Nikdy

en: 10 sec
cs_CZ: 10 sek

en: 30 sec
cs_CZ: 30 sek

en: Auto hide after
cs_CZ: Automaticky schovat po

en: Trail start color
cs_CZ: Počáteční barva stopy

en: Trail end color
cs_CZ: Konečná barva stopy

en: Target colors
cs_CZ: Barvy cílů

en: Weak return color
cs_CZ: Barva slabého odrazu

en: Intermediate return color
cs_CZ: Barva středního odrazu

en: Strong return color
cs_CZ: Barva silného odrazu

en: Options
cs_CZ: Nastavení

en: Ignore radar heading
cs_CZ: Ignorovat směr z radaru

en: Pass radar heading to OpenCPN
cs_CZ: Předávat směr z radaru do OpenCPN

en: Enable COG as heading
cs_CZ: Povolit COG jako směr

en: Reverse mouse wheel zoom direction
cs_CZ: Obrátit směr přiblížení kolečkem myši

en: Select Sound File
cs_CZ: Vybrat zvukový soubor

en: WAV files (*.wav)|*.wav|All files (*.*)|*.*
cs_CZ: Soubory WAV(*.wav)|*.wav|Všechny soubory(*.*)|*.*

en: Menu
cs_CZ: Nabídka

en: Vertex Array
cs_CZ: Vertex pole

en: Head Up
cs_CZ: Směr nahoru

en: North Up
cs_CZ: Sever nahoře

en: Zone
cs_CZ: Oblast

en: (Confirmed)
cs_CZ: (Potvrzeno)

en: No radar
cs_CZ: Bez radaru

en: Standby
cs_CZ: Úsporný režim

en: OpenGL mode required
cs_CZ: Je nutný OpenGL režim

en: Unable to create OpenGL canvas
cs_CZ: Nelze vytvořit OpenGL plátno

en: Show radar
cs_CZ: Zobrazit radar

en: Hide radar
cs_CZ: Skrýt radar

en:  Zone
cs_CZ:  Oblast

en: Next alarm in
cs_CZ: Další alarm za

en: Cannot create UDP socket
cs_CZ: Nelze vytvořit soket protokolu UDP

en: Cannot set reuse address option on socket
cs_CZ: Nelze nastavit možnost opětovného použití adresy na socketu

en: Cannot bind UDP socket to port
cs_CZ: Nelze vytvořit vazbu soketu UDP na portu

en: Invalid IP address for UDP multicast
cs_CZ: Neplatná adresa IP pro UDP multicast

en: Head up
cs_CZ: Směr nahoru

en: North up
cs_CZ: Sever nahoře

en: 15 sec
cs_CZ: 15 sek

en: Continuous
cs_CZ: Kontinuální

en: Relative
cs_CZ: Relativní

en: True
cs_CZ: Skutečný

en: On
cs_CZ: Zap

en: Low
cs_CZ: Nízký

en: High
cs_CZ: Vysoký

en: Medium
cs_CZ: Střední

en: Fast
cs_CZ: Rychlé

en: Transmit
cs_CZ: Vyslat

en: Waking up
cs_CZ: Probouzení
