opencpn - en to de_DE translation catalogue (197 entries)

en: Off
de_DE: Aus

en: Arc
de_DE: Kreissegment

en: Circle
de_DE: Kreis

en: Guard Zone 1 Green
de_DE: Überwachungsbereich 1 Grün

en: Guard Zone 2 Blue
de_DE: Überwachungsbereich 2 Blau

en:  Off
de_DE: Aus

en: Guard zone
de_DE: Überwachungszone

en: Back
de_DE: Zurück

en: Antenna starboard of GPS
de_DE: Antenne Steuerbord von GPS

en: Local interference rej.
de_DE: Lokale Störungen unterdrücken

en: Off/Relative/True trails
de_DE: Aus/Relative/Wahre Spur

en: Overlay transparency
de_DE: Überlagerte Tranparenz

en: Timed Transmit
de_DE: Periodisches Senden

en: Value
de_DE: Wert

en: Noise rejection
de_DE: Rauschunterdrückung

en: Target expansion
de_DE: Zielverstärkung

en: Interference rejection
de_DE: Störungsdämpfung

en: Target separation
de_DE: Zielunterscheidung

en: Scan speed
de_DE: Geschwindigkeit Scanner

en: Target boost
de_DE: Zielverbesserung

en: Preferences
de_DE: Einstellungen

en: Bearing alignment
de_DE: Peilung ausrichten

en: No transmit start
de_DE: Start Nicht Senden

en: No transmit end
de_DE: Beende Nicht Senden

en: Antenna height
de_DE: Antennen Höhe

en: Antenna forward
de_DE: Antennen vor

en: relative to GPS
de_DE: bezogen auf GPS

en: negative = behind
de_DE: negativ = hinter

en: Antenna starboard
de_DE: Antenne Steuerbord

en: negative = port
de_DE: negativ = Backbord

en: Side lobe suppression
de_DE: Nebenkeulenunterdrückung

en: Main bang size
de_DE: Mindestabstand Ziel

en: pixels
de_DE: Pixel

en: Guard zones
de_DE: Überwachungszone

en: Zone type
de_DE: Typ der Zone

en: Inner range
de_DE: Innerer Bereich

en: Outer range
de_DE: Äusserer Bereich

en: Start bearing
de_DE: Startpeilung

en: End bearing
de_DE: Endpeilung

en: ARPA On
de_DE: ARPA Ein

en: Alarm On
de_DE: Alarm An

en: Range
de_DE: Bereich

en: Gain
de_DE: Verstärkung

en: Sea clutter
de_DE: Seegangsenttrübung

en: Rain clutter
de_DE: Regenenttrübung

en: Clear cursor
de_DE: Cursor löschen

en: Acquire Target
de_DE: Ziel erfassen

en: Delete target
de_DE: Ziel Löschen

en: Delete all targets
de_DE: Alle Ziel Löschen

en: Place EBL/VRM
de_DE: EBL/VRM setzen

en: Overlay
de_DE: Bildüberlagerung

en: AIS/ARPA on PPI
de_DE: AIS/ARPA auf PPI/R.Fenster

en: Target trails
de_DE: Zielverfolgung

en: Trails motion
de_DE: Bewegungsverfolgung

en: Clear trails
de_DE: Spuren löschen

en: Orientation
de_DE: Ausrichtung

en: PPI Forward Aft View
de_DE: PPI/R.Fenster Vor/Rückverfolgung

en: Refresh rate
de_DE: Aktualisierungsrate

en: Timed Standby
de_DE: Getaktetes Standby

en: Adjust
de_DE: Anpassen

en: Advanced
de_DE: Erweitert

en: View
de_DE: Ansicht

en: Window
de_DE: Fenster

en: Timed transmit
de_DE: Periodisches Senden

en: Unknown
de_DE: Unbekannt

en: Radar Overlay
de_DE: Radarüberlagerung

en: Overlay 1
de_DE: Überlagerung 1

en: Start/Stop radar
de_DE: Radar starten/stoppen

en: Clear EBL/VRM
de_DE: EBL/VRM löschen

en: Confirm
de_DE: Bestätigen

en: Close
de_DE: Schließen

en: Required OpenCPN option
de_DE: Erforderliche OpenCPN-Option

en: Accelerated Graphics (OpenGL)
de_DE: Verwende beschleunigte Grafik (OpenGL)

en: For radar overlay also required
de_DE: Für Radar-Overlay auch erforderlich

en: Boat position
de_DE: Boot Position

en: and
de_DE: UND

en: True Heading
de_DE: Wahrer Kurs

en: or
de_DE: ODER

en: Magnetic heading
de_DE: Magnetische Peilung

en: Variation
de_DE: Schwankung

en: Statistics
de_DE: Statistik

en: Select radar types
de_DE: Radar Typ auswählen

en: &Hide Radar
de_DE: Radar ausblenden

en: &Close
de_DE: &Schließen

en: True heading
de_DE: Wahrer Kurs

en: Radar Display Preferences
de_DE: Radar Anzeigeeinstellungen

en: Mixed NM / short range m
de_DE: Gemischt NM / Nahbereich m

en: Kilometers
de_DE: Kilometer

en: Nautical Miles
de_DE: Seemeilen

en: Range Units
de_DE: Einheiten Reichweite

en: Shading
de_DE: Schattierung

en: Outline
de_DE: Umriss

en: Shading + Outline
de_DE: Schattierung und Umriss

en: Guard Zone Styling
de_DE: Wachzone Stil

en: Guard Zone Sound
de_DE: Wachzone Ton

en: Select Alert Sound
de_DE: Wachzone Alarmton

en: Test Alert Sound
de_DE: Alarmton testen

en: Repeat alarm after (sec)
de_DE: Wiederhole Alarm nach (Sek.)

en: GPU drawing method
de_DE: GPU-Zeichentechnik

en: Drawing Method
de_DE: Zeichentechnik

en: Control Menu Auto Hide
de_DE: Kontroll Menü automatisch ausblenden

en: Never
de_DE: Nie

en: 10 sec
de_DE: 10 Sek

en: 30 sec
de_DE: 30 Sek

en: Auto hide after
de_DE: Automatisch ausblenden nach

en: Trail start color
de_DE: Spur Anfangsfarbe

en: Trail end color
de_DE: Spur Endfarbe

en: Target colors
de_DE: Farbe der Ziele

en: Weak return color
de_DE: Farbe schwaches Signal

en: Intermediate return color
de_DE: Farbe mittleres Signal

en: Strong return color
de_DE: Farbe starkes Signal

en: ARPA edge color
de_DE: ARPA Kantenfarbe

en: Radar window colors
de_DE: Farben Radarfenster

en: Background color
de_DE: Hintergrundfarbe

en: AIS text color
de_DE: AIS Schriftfarbe

en: Options
de_DE: Einstellungen

en: Ignore radar heading
de_DE: Kursinformation des Radars ignorieren

en: Pass radar heading to OpenCPN
de_DE: Kursinformation des Radars an OCPN durchreichen

en: Enable COG as heading
de_DE: COG/KüG als Kurs benutzen

en: Reverse mouse wheel zoom direction
de_DE: Richtung Mausrad für Zoom invertieren

en: Display options
de_DE: Anzeigeoptionen

en: Show ring at extreme range
de_DE: Ring auf max. Reichweite anzeigen

en: Show Guard Zone on overlay
de_DE: Wachzone auf Overlay zeigen

en: Show Target trails on overlay
de_DE: Spuren der Ziele auf Overlay zeigen

en: Show data on overlay when radar is standby
de_DE: Daten auf Überlagerung anzeigen, wenn Radar in Standby ist

en: Radar types
de_DE: Radar Typen

en: Select Sound File
de_DE: Tondatei auswählen

en: WAV files (*.wav)|*.wav|All files (*.*)|*.*
de_DE: WAV Dateien (*.wav)|*.wav|Alle Dateien (*.*)|*.*

en: Menu
de_DE: Menü

en: Rain
de_DE: Regen

en: Sea
de_DE: See

en: AIS Target Name
de_DE: AIS Zielname

en: Vertex Array
de_DE: Vertex Arrays

en: Control
de_DE: Steuerung

en: Head Up
de_DE: Kurs oben

en: Relative Bearings
de_DE: Relative Peilung

en: Stabilized
de_DE: Stabilisiert

en: COG Up
de_DE: COG oben

en: North Up
de_DE: Norden oben

en: (Confirmed)
de_DE: (bestätigt)

en: No radar
de_DE: Kein Radar

en: Uninitialized
de_DE: Nicht initialisiert

en: Warming up
de_DE: Aufwärmen

en: Timed idle
de_DE: Zeit inaktiv

en: Spinning up
de_DE: Hochfahren

en: Transmitting
de_DE: Übertragen

en: for targets
de_DE: für Ziele

en: Stopping
de_DE: Wird angehalten

en: Starting
de_DE: Wird gestartet

en: Spinning down
de_DE: Herunterfahren

en: for %ds
de_DE: für %ds

en: OpenGL mode required
de_DE: OpenGL-Modus erforderlich

en: Unable to create OpenGL canvas
de_DE: OpenGL Canvas kann nicht erstellt werden

en: Radar plugin with support for multiple radars
de_DE: Radar-Plugin mit Unterstützung für eine Vielzahl von Radargeräten

en: Show radar
de_DE: Radar anzeigen

en: Hide radar
de_DE: Radar ausblenden

en: Acquire radar target
de_DE: Radar Ziel erfassen

en: Delete radar target
de_DE: Radar Ziel löschen

en: Delete all radar targets
de_DE: Alle Radar Ziele Löschen

en: Next alarm in
de_DE: Nächster Alarm in

en: Radar Selection
de_DE: Radar Auswahl

en: Select (max) %d radar scanner types
de_DE: Wählen Sie (max) %d Radarscanner-Typen

en: Cannot create UDP socket
de_DE: UDP-Socket kann nicht erstellt werden

en: Cannot set reuse address option on socket
de_DE: Die "reuse address" Option kann für den Socket nicht gesetzt werden

en: Cannot bind UDP socket to port
de_DE: Kann UDP socket nicht an Port binden

en: Invalid IP address for UDP multicast
de_DE: Ungültige IP-Adresse für UDP Multicast

en: Head up
de_DE: Kurs Oben

en: Head up (Stabilized)
de_DE: Steuerkurs oben (Stabilisiert)

en: North up
de_DE: Norden oben

en: Course up
de_DE: Kurs oben

en: Dragged View
de_DE: Verschobene Ansicht

en: Center View
de_DE: Zentrierte Ansicht

en: Forward View
de_DE: Vorausschauende Ansicht

en: Aft View
de_DE: Rückschauende Ansicht

en: 15 sec
de_DE: 15 Sek

en: 10 min
de_DE: 10 Min

en: Continuous
de_DE: Kontinuierlich

en: Relative
de_DE: Relativ

en: True
de_DE: Wahr

en: On
de_DE: An

en: Low
de_DE: Gering

en: High
de_DE: Hoch

en: Calm
de_DE: Ruhig

en: Medium
de_DE: Mittel

en: Rough
de_DE: Rau

en: Slow
de_DE: Langsam

en: Fast
de_DE: Schnell

en: Scanning interface
de_DE: Suche nach Schnittstelle

en: Warmup
de_DE: Aufwärmen

en: Transmit
de_DE: Übertragen

en: Unknown status
de_DE: Unbekannter Status

en: Initializing
de_DE: Initialisieren

en: Harbour
de_DE: Hafen

en: Offshore
de_DE: Auf See

en: Weather
de_DE: Wetter

en: Bird
de_DE: Vogel

en: Waking up
de_DE: Am Aufwachen
