opencpn - en to el_GR translation catalogue (234 entries)

en: Off
el_GR: Οff

en: Auto
el_GR: Αυτόματα

en: Arc
el_GR: Τόξο

en: Circle
el_GR: Κύκλος

en: Guard Zone 1 Green
el_GR: Ζώνη επιφυλακής 1 πράσινη

en: Guard Zone 2 Blue
el_GR: Ζώνη επιφυλακής 2 μπλε

en: Alarm
el_GR: Συναγερμός

en:  Off
el_GR:  OFF

en: Guard zone
el_GR: Ζώνη επιφυλακής

en: Back
el_GR: Πίσω

en: Antenna starboard of GPS
el_GR: Κεραία δεξιά από το GPS

en: Local interference rej.
el_GR: Απορ. τοπικών παρεμβολών

en: Off/Relative/True trails
el_GR: Ίχνη: Off/Σχετικά/Αληθή

en: Overlay transparency
el_GR: Διαφάνεια επικάλυψης

en: Timed Transmit
el_GR: Χρονομετρημένη μετάδοση

en: Value
el_GR: Τιμή

en: Noise rejection
el_GR: Απόρριψη θορύβου

en: Target expansion
el_GR: Επέκταση στόχου

en: Fine tune
el_GR: Μικροδιορθώσεις

en: Coarse tune
el_GR: Διορθώσεις

en: STC curve
el_GR: Καμπύλη STC

en: Interference rejection
el_GR: Απόρριψη παρεμβολών

en: Target separation
el_GR: Διαχωρισμός στόχου

en: Scan speed
el_GR: Ταχύτητα σάρωσης

en: Target boost
el_GR: Ενίσχυση στόχου

en: Installation
el_GR: Εγκατάσταση

en: Preferences
el_GR: Προτιμήσεις

en: Bearing alignment
el_GR: Ευθυγράμμιση κατεύθυνσης

en: Range adjustment
el_GR: Ρύθμιση εύρους

en: Display timing
el_GR: Εμφάνιση χρονισμού

en: Main bang suppression
el_GR: Καταστολή κύριας έκρηξης

en: No transmit start
el_GR: Αρχή μη μετάδοσης

en: No transmit end
el_GR: Τέλος μη μετάδοσης

en: Antenna height
el_GR: Ύψος κεραίας

en: Antenna forward
el_GR: Κεραία μπροστά

en: relative to GPS
el_GR: ως προς το GPS

en: negative = behind
el_GR: αρνητικό = πίσω

en: Antenna starboard
el_GR: Κεραία δεξιά

en: negative = port
el_GR: αρνητικό = αριστερά

en: Side lobe suppression
el_GR: Καταστολή πλάγιου λοβού

en: Main bang size
el_GR: Νεκρή ζώνη χωρίς ανακλάσεις

en: pixels
el_GR: πίξελ

en: Guard zones
el_GR: Ζώνες επιφυλακής

en: Zone type
el_GR: Τύπος Ζώνης

en: Inner range
el_GR: Εσωτερική περιοχή

en: Outer range
el_GR: Εξωτερική περιοχή

en: Start bearing
el_GR: Αρχή μέτρησης

en: End bearing
el_GR: Τέλος μέτρησης

en: Alarm On
el_GR: Συναγερμός On

en: Range
el_GR: Εύρος

en: Gain
el_GR: Ενίσχυση

en: Sea clutter
el_GR: «Θόρυβος» στη θάλασσα

en: Rain clutter
el_GR: «Θόρυβος» λόγω βροχής

en: Clear cursor
el_GR: Καθαρισμός δρομέα

en: Acquire Target
el_GR: Απόκτηση στόχου

en: Delete target
el_GR: Διαγραφή του στόχου

en: Delete all targets
el_GR: Διαγραφή όλων των στόχων

en: Place EBL/VRM
el_GR: Τοποθέτηση EBL/VRM

en: Overlay
el_GR: Επικάλυψη

en: Info
el_GR: Πληροφορίες

en: AIS/ARPA on PPI
el_GR: AIS/ARPA στο PPI

en: Target trails
el_GR: Ίχνη στόχου

en: Trails motion
el_GR: Ίχνος κινήσεων

en: Clear trails
el_GR: Καθαρισμός ιχνών

en: Orientation
el_GR: Προσανατολισμός

en: PPI Forward Aft View
el_GR: PPI μπροστά θέαση πίσω

en: Refresh rate
el_GR: Ανανέωση ρυθμού

en: Timed Standby
el_GR: Χρόνος αναμονής

en: Adjust
el_GR: Προσαρμογή

en: Advanced
el_GR: Για προχωρημένους

en: View
el_GR: Προβολή

en: Cursor
el_GR: Δρομέας

en: Window
el_GR: Παράθυρο

en: Timed transmit
el_GR: Χρονομετρημένη μετάδοση

en: Unknown
el_GR: Άγνωστο

en: Radar Overlay
el_GR: Eπικάλυψη ραντάρ

en: Overlay 1
el_GR: Επικάλυψη 1

en: Start/Stop radar
el_GR: Έναρξη/Διακοπή ραντάρ

en: Hide/Show PPI
el_GR: Εμφάνιση/απόκρυψη PPI

en: Shown
el_GR: Εμφανισμένο

en: Hidden
el_GR: Κρυμμένο

en: Float/Dock PPI
el_GR: PPI αιωρούμενο/προσκολημμένο

en: Docked
el_GR: Προσκολλημένο

en: Floating
el_GR: Αιωρούμενο

en: Clear EBL/VRM
el_GR: Εκκαθάριση EBL/VRM

en: Radar
el_GR: Ραντάρ

en: Confirm
el_GR: Επιβεβαίωση

en: Close
el_GR: Κλείσιμο

en: Required OpenCPN option
el_GR: Απαιτείται επιλογή OpneCPN

en: Accelerated Graphics (OpenGL)
el_GR: Γραφικά OpenGL

en: For radar overlay also required
el_GR: Για την προσθήκη του ραντάρ απαιτείται επίσης

en: Boat position
el_GR: Θέση πλοίου

en: and
el_GR: και

en: True Heading
el_GR: Πραγματική πορεία

en: or
el_GR: ή

en: Magnetic heading
el_GR: Μαγνητική πορεία

en: Variation
el_GR: Παραλλαγή

en: Statistics
el_GR: Στατιστικά

en: Select radar types
el_GR: Επιλογή τύπων ραντάρ

en: &Hide Radar
el_GR: & Απόκρυψη ραντάρ

en: &Close
el_GR: &Κλείσιμο

en: True heading
el_GR: Πραγματική πορεία

en: Radar Display Preferences
el_GR: Προτιμήσεις παρουσίασης ραντάρ

en: Mixed NM / short range m
el_GR: Ανάμικτο NM/μικρή εμβέλεια m

en: Kilometers
el_GR: Χιλιόμετρα

en: Nautical Miles
el_GR: Ναυτικά μίλια

en: Range Units
el_GR: Μονάδες

en: Shading
el_GR: Σκίαση

en: Outline
el_GR: Περίγραμμα

en: Shading + Outline
el_GR: Σκίαση + περίγραμμα

en: Guard Zone Styling
el_GR: Στιλ ζώνης επιφυλακής

en: Guard Zone Sound
el_GR: Ήχος ζώνης επιφυλακής

en: Select Alert Sound
el_GR: Επιλογή ήχου συναγερμού

en: Test Alert Sound
el_GR: Δοκιμή ήχου συναγερμού

en: Repeat alarm after (sec)
el_GR: Επανάληψη συναγερμού μετά από (δευτ.)

en: GPU drawing method
el_GR: Μέθοδος σχεδίασης GPU

en: Drawing Method
el_GR: Mέθοδος σχεδίασης

en: Control Menu Auto Hide
el_GR: Aυτόματη απόκρυψη μενού ελέγχου

en: Never
el_GR: Ποτέ

en: 10 sec
el_GR: 10 s

en: 30 sec
el_GR: 30 δευτ

en: Auto hide after
el_GR: Αυτόματη απόκρυψη μετά από

en: Trail start color
el_GR: Χρώμα έναρξης ίχνους

en: Trail end color
el_GR: Χρώμα τέλους ίχνους

en: Doppler Approaching color
el_GR: Χρώμα για πλησίασμα Doppler

en: Doppler Receding color
el_GR: Χρώμα για απομάκρυνση Doppler

en: Target colors
el_GR: Χρώματα στόχων

en: Weak return color
el_GR: Χρώμα ασθενούς σήματος

en: Intermediate return color
el_GR: Χρώμα μεσαίου σήματος

en: Strong return color
el_GR: Χρώμα ισχυρού σήματος

en: ARPA edge color
el_GR: Χρώμα ορίου ARPA

en: Radar window colors
el_GR: Χρώματα παραθύρων ραντάρ

en: Background color
el_GR: Χρώμα φόντου

en: AIS text color
el_GR: Χρώμα κειμένου AIS

en: Options
el_GR: Επιλογές

en: Ignore radar heading
el_GR: Αγνόησε την κατεύθυνση πορείας του ραντάρ

en: Pass radar heading to OpenCPN
el_GR: Στείλε την κατεύθυνση πορείας του ραντάρ στο OpenCPN

en: Enable COG as heading
el_GR: Ενεργοποίηση του COG ως πορεία ραντάρ

en: Reverse mouse wheel zoom direction
el_GR: Αντιστροφή της κατεύθυνσης zoom του τροχού του δρομέα

en: Display options
el_GR: Επιλογές εμφάνισης

en: Show ring at extreme range
el_GR: Δακτυλίδι στο άκρο της περιοχής

en: Show Guard Zone on overlay
el_GR: Εμφάνιση ζώνης επιφυλακής στην επικάλυψη

en: Show Target trails on overlay
el_GR: Εμφάνιση ιχνών στόχου στην επικάλυψη

en: Show data on overlay when radar is standby
el_GR: Εμφάνιση δεδομένων σε επικάλυψη όταν το ραντάρ είναι σε ύπνωση

en: Radar types
el_GR: Τύποι ραντάρ

en: Select Sound File
el_GR: Επιλογή αρχείου ήχου

en: WAV files (*.wav)|*.wav|All files (*.*)|*.*
el_GR: WAV αρχεία (*.wav)|*.wav|Όλα τα αρχεία (*.*)|*.*

en: Menu
el_GR: Μενού

en: Menu
el_GR: Μενού

en: Rain
el_GR: Βροχή

en: Sea
el_GR: Θάλασσα

en: AIS Target Name
el_GR: Όνομα στόχου AIS

en: Vertex Array
el_GR: Πίνακας Vertex

en: Shader
el_GR: Σκίαση

en: Control
el_GR: Έλεγχος

en: Head Up
el_GR: Προς τα μπρος

en: Relative Bearings
el_GR: Σχετικά στίγματα

en: Stabilized
el_GR: Σταθεροποιημένο

en: COG Up
el_GR: COG πάνω

en: North Up
el_GR: Βορράς προς τα πάνω

en: Zone
el_GR: Ζώνη

en: (Confirmed)
el_GR: (Επιβεβαίωση)

en: No radar
el_GR: Όχι ραντάρ

en: Uninitialized
el_GR: Μη αρχικοποιημένο

en: Standby
el_GR: Κατάσταση αναμονής

en: Warming up
el_GR: Ζεσταίνεται

en: Timed idle
el_GR: Αδρανές

en: Spinning up
el_GR: Ανεβάζει στροφές

en: Transmitting
el_GR: Μεταδίδει

en: for targets
el_GR: για στόχους

en: Stopping
el_GR: Σταματά

en: Starting
el_GR: Αρχίζει

en: Spinning down
el_GR: Κατεβάζει στροφές

en: for %ds
el_GR: για %ds

en: RADAR
el_GR: ΡΑΝΤΑΡ

en: OpenGL mode required
el_GR: Απαιτείται λειτουργία OpenGL

en: Unable to create OpenGL canvas
el_GR: Δεν είναι δυνατή η δημιουργία καμβά OpenGL

en: Radar plugin with support for multiple radars
el_GR: Πρόσθετο για το ραντάρ που υποστηρίζει πολλαπλά ραντάρ

en: Show radar
el_GR: Εμφάνιση ραντάρ

en: Hide radar
el_GR: Απόκρυψη ραντάρ

en: Acquire radar target
el_GR: Λήψη στόχου ραντάρ

en: Delete radar target
el_GR: Διαγραφή στόχου ραντάρ

en: Delete all radar targets
el_GR: Διαγραφή όλων των στόχων ραντάρ

en: Radar PlugIn
el_GR: Πρόσθετο για το ραντάρ

en: Radar PlugIn with support for Garmin, Raymarine and Navico radars
el_GR: Πρόσθετο Ραντάρ με υποστήριξη για ραντάρ Garmin, Raymarine και Navico

en:  Zone
el_GR:  Ζώνη

en: Next alarm in
el_GR: Επόμενος συναγερμός σε

en: Radar Selection
el_GR: Επιλογή του ραντάρ

en: Select (max) %d radar scanner types
el_GR: Επιλέξτε (max) %d τύπους ραντάρ

en: Cannot create UDP socket
el_GR: Δεν είναι δυνατό να δημιουργηθεί υποδοχή UDP

en: Cannot set reuse address option on socket
el_GR: Δεν είναι δυνατό να ορισθεί επιλογή διεύθυνσης επαναχρησιμοποίησης στην υποδοχή

en: Cannot bind UDP socket to port
el_GR: Δεν είναι δυνατό να συνδεθεί η υποδοχή UDP στη θύρα

en: Invalid IP address for UDP multicast
el_GR: Μη έγκυρη διεύθυνση IP για UDP multicast

en: min
el_GR: λεπτά

en: Head up
el_GR: Προς τα μπρος

en: Head up (Stabilized)
el_GR: Πορεία προς τα πάνω (σταθεροποιημένη)

en: North up
el_GR: Προς το Βορρά

en: Course up
el_GR: Προς την πορεία

en: Center View
el_GR: Κεντρική θέαση

en: Forward View
el_GR: Μπροστινή θέαση

en: Aft View
el_GR: Πίσω θέαση

en: 15 sec
el_GR: 15 δευτ

en: 1 min
el_GR: 1 λεπτό

en: 3 min
el_GR: 3 λεπτά

en: 5 min
el_GR: 5 λεπτά

en: 10 min
el_GR: 10 λεπτά

en: Continuous
el_GR: Συνεχής

en: Relative
el_GR: Σχετική

en: True
el_GR: Αληθής

en: On
el_GR: ON

en: OK
el_GR: Εντάξει

en: Low
el_GR: Χαμηλό

en: High
el_GR: Υψηλό

en: Calm
el_GR: Ηρεμία

en: Medium
el_GR: Μεσαίο

en: Rough
el_GR: Τραχύ

en: Slow
el_GR: Αργά

en: Fast
el_GR: Γρήγορο

en: No interface found
el_GR: Δεν βρέθηκε διεπαφή

en: Interface must match
el_GR: Η διεπαφή πρέπει να ταιριάζει

en: Scanning interface
el_GR: Διεπιφάνεια ραντάρ

en: Warmup
el_GR: Ζέσταμα

en: Transmit
el_GR: Μετάδοση

en: Unknown status
el_GR: Άγνωστη κατάσταση

en: Initializing
el_GR: Αρχή

en: Harbour
el_GR: Λιμάνι

en: Offshore
el_GR: Ανοικτή θαλάσσα

en: Weather
el_GR: Καιρός

en: Bird
el_GR: Πουλί

en: Normal
el_GR: Κανονικό

en: Approaching
el_GR: Προσεγγίζει

en: Serial #
el_GR: Σειριακός #

en: Waking up
el_GR: Ξύπνημα

en: IF-Serial #
el_GR: Σειριακό IF #
