opencpn - en to fi_FI translation catalogue (231 entries)

en: Off
fi_FI: Pois päältä

en: Auto
fi_FI: Automaattinen

en: Arc
fi_FI: Kaari

en: Circle
fi_FI: Ympyrä

en: Guard Zone 1 Green
fi_FI: Suojavyöhyke 1 vihreä

en: Guard Zone 2 Blue
fi_FI: Suojavyöhyke 2 sininen

en: Alarm
fi_FI: Hälytys

en:  Off
fi_FI:  Pois

en: Guard zone
fi_FI: Suojavyöhyke

en: Back
fi_FI: Takaisin

en: Antenna starboard of GPS
fi_FI: Antenni oikealle GPS:stä

en: Local interference rej.
fi_FI: Paikallishäiriöiden hylk.

en: Off/Relative/True trails
fi_FI: Pois/suhteellinen/Tosi polkuja

en: Overlay transparency
fi_FI: Peittokuvan läpinäkyvyys

en: Timed Transmit
fi_FI: Ajastettu lähetys

en: Value
fi_FI: Arvo

en: Noise rejection
fi_FI: Häiriön hylkääminen

en: Target expansion
fi_FI: Kohteen laajentaminen

en: Fine tune
fi_FI: Hienosäätö

en: Coarse tune
fi_FI: Karkeasäätö

en: STC curve
fi_FI: STC-käyrä

en: Interference rejection
fi_FI: Häiriöiden hylkääminen

en: Target separation
fi_FI: Kohteen erottaminen

en: Scan speed
fi_FI: Skannausnopeus

en: Target boost
fi_FI: Kohteen tarkennus

en: Installation
fi_FI: Asennus

en: Preferences
fi_FI: Ominaisuudet

en: Bearing alignment
fi_FI: Suuntiman sijoitus

en: Range adjustment
fi_FI: Kantaman korjausasetus

en: Display timing
fi_FI: Näytön ajoitus

en: Main bang suppression
fi_FI: Lähetyspulssin häivytys

en: No transmit start
fi_FI: Ei lähetys aloitusta

en: No transmit end
fi_FI: Ei lähetys loppua

en: Antenna height
fi_FI: Antennin korkeus

en: Antenna forward
fi_FI: Antenni eteenpäin

en: relative to GPS
fi_FI: suhteessa GPS:ään

en: negative = behind
fi_FI: negatiivinen = takana

en: Antenna starboard
fi_FI: Antenni oikealle

en: negative = port
fi_FI: negatiivinen = vasemmalle

en: Side lobe suppression
fi_FI: Sivukaistan häivytys

en: Main bang size
fi_FI: Merkittävin kantavuus

en: pixels
fi_FI: kuvapistettä

en: Guard zones
fi_FI: Suojavyöhykkeet

en: Zone type
fi_FI: Vyöhykkeen tyyppi

en: Inner range
fi_FI: Sisempi alue

en: Outer range
fi_FI: Ulompi alue

en: Start bearing
fi_FI: Alkusuunta

en: End bearing
fi_FI: Loppusuunta

en: ARPA On
fi_FI: ARPA päällä

en: Alarm On
fi_FI: Hälytys päällä

en: Range
fi_FI: Kantama

en: Gain
fi_FI: Vahvistus

en: Sea clutter
fi_FI: Merivälke

en: Rain clutter
fi_FI: Sadevälke

en: FTC
fi_FI: FCT

en: Clear cursor
fi_FI: Tyhjennä osoittimen valinta

en: Acquire Target
fi_FI: Etsi kohde

en: Delete target
fi_FI: Poista kohde

en: Delete all targets
fi_FI: Poista kaikki kohteet

en: Place EBL/VRM
fi_FI: Sijoita EBL/VRM

en: Overlay
fi_FI: Peittokuva

en: Info
fi_FI: Tietoa

en: AIS/ARPA on PPI
fi_FI: AIS/ARPA tutkaikkunalla

en: Target trails
fi_FI: Kohteiden jäljet

en: Trails motion
fi_FI: Jälkien liike

en: Clear trails
fi_FI: Poista jäljet

en: Orientation
fi_FI: Suunta

en: PPI Forward Aft View
fi_FI: Tutkaikkunan esitystapa

en: Refresh rate
fi_FI: Virkistystaajuus

en: Timed Standby
fi_FI: Ajastettu valmiustila

en: Adjust
fi_FI: Säädä

en: Advanced
fi_FI: Edistynyt

en: View
fi_FI: Näytä

en: Cursor
fi_FI: Kohdistin

en: Window
fi_FI: Ikkuna

en: Timed transmit
fi_FI: Ajastettu lähetys

en: Unknown
fi_FI: Tuntematon

en: Radar Overlay
fi_FI: Tutkan peittokuva

en: Overlay 1
fi_FI: Peittokuva 1

en: Start/Stop radar
fi_FI: Käynnistä/pysäytä tutka

en: Hide/Show PPI
fi_FI: Näytä/Piilota PPI

en: Shown
fi_FI: Näkyvissä

en: Hidden
fi_FI: Piilotettu

en: Float/Dock PPI
fi_FI: Kelluta/telakoi PPI

en: Docked
fi_FI: Telakoitu

en: Floating
fi_FI: Kelluva

en: Clear EBL/VRM
fi_FI: Tyhjennä EBL/VRM

en: Radar
fi_FI: Tutka

en: Confirm
fi_FI: Vahvista

en: Close
fi_FI: Sulje

en: Required OpenCPN option
fi_FI: Vaadittu OpenCPN valinta

en: Accelerated Graphics (OpenGL)
fi_FI: Kiidytettyä grafiikkaa (OpenGL)

en: For radar overlay also required
fi_FI: Tutkan peittokuvaa varten tarvitaan myös

en: Boat position
fi_FI: Veneen sijainti

en: and
fi_FI: ja

en: True Heading
fi_FI: Tosisuunta

en: or
fi_FI: tai

en: Magnetic heading
fi_FI: Mangneettinen suunta

en: Variation
fi_FI: Eranto

en: Statistics
fi_FI: Tilastot

en: Select radar types
fi_FI: Valitse tutkatyypit

en: &Hide Radar
fi_FI: &Piilota tutka

en: &Close
fi_FI: &Sulje

en: True heading
fi_FI: Tosisuunta

en: Radar Display Preferences
fi_FI: Tutkanäytön valinnat

en: Mixed NM / short range m
fi_FI: Vaihtuva nm / m (lähi)

en: Kilometers
fi_FI: Kilometrit

en: Nautical Miles
fi_FI: Merimailit

en: Range Units
fi_FI: Etäisyysyksiköt

en: Shading
fi_FI: Varjostus

en: Outline
fi_FI: Rajaus

en: Shading + Outline
fi_FI: Varjostus + rajaus

en: Guard Zone Styling
fi_FI: Suojavyöhykeen muotoilu

en: Guard Zone Sound
fi_FI: Suojavyöhykeääni

en: Select Alert Sound
fi_FI: Valitse hälytysääni

en: Test Alert Sound
fi_FI: Testaa hälytysääntä

en: Repeat alarm after (sec)
fi_FI: Toista hälytys (sek.) kuluttua

en: GPU drawing method
fi_FI: GPU piirtomenetelmä

en: Drawing Method
fi_FI: Piirtomenetelmä

en: Control Menu Auto Hide
fi_FI: Autom. ohjausvalikon piilotus

en: Never
fi_FI: Ei koskaan

en: 10 sec
fi_FI: 10 sek

en: 30 sec
fi_FI: 30 sek

en: Auto hide after
fi_FI: Piilota automaattisesti, kun on kulunut

en: Trail start color
fi_FI: Jäljen aloitusväri

en: Trail end color
fi_FI: Jäljen lopetusväri

en: Doppler Approaching color
fi_FI: Lähestyvien kohteiden väri

en: Doppler Receding color
fi_FI: Etääntyvien kohteiden väri

en: Target colors
fi_FI: Kohteiden värit

en: Weak return color
fi_FI: Heikon kaiun väri

en: Intermediate return color
fi_FI: Normaalin kaiun väri

en: Strong return color
fi_FI: Vahvan kaiun väri

en: ARPA edge color
fi_FI: ARPA reunaväri

en: Radar window colors
fi_FI: Tutkaikkunan värit

en: Background color
fi_FI: Taustan väri

en: AIS text color
fi_FI: AIS-tekstiväri

en: Options
fi_FI: Valinnat

en: Ignore radar heading
fi_FI: Ohita tutkasuunta

en: Pass radar heading to OpenCPN
fi_FI: Välitä suuntatieto OpenCPN:ään

en: Enable COG as heading
fi_FI: Käytä COG suuntana

en: Reverse mouse wheel zoom direction
fi_FI: Käänteinen hiiren zoom rullaus

en: Display options
fi_FI: Näyttövalinnat

en: Show ring at extreme range
fi_FI: Näytä kehä äärietäisyydellä

en: Show Guard Zone on overlay
fi_FI: Näytä suojavyöhyke peittokuvassa

en: Show Target trails on overlay
fi_FI: Näytä kohteiden jäljet peittokuvassa

en: Show data on overlay when radar is standby
fi_FI: Näytä tiedot peittokuvassa, kun tutka on valmiustilassa

en: Radar types
fi_FI: Tutkatyypit

en: Select Sound File
fi_FI: Valitse äänitiedosto

en: WAV files (*.wav)|*.wav|All files (*.*)|*.*
fi_FI: WAV tiedostot (*.wav)|*.wav|Kaikki tiedostot (*.*)|*.*

en: Menu
fi_FI: Valikkko

en: Menu
fi_FI: Valikko

en: Rain
fi_FI: Sade

en: Sea
fi_FI: Meri

en: AIS Target Name
fi_FI: AIS-kohteen nimi

en: Vertex Array
fi_FI: Vertex sunntanuoli

en: Shader
fi_FI: Varjostin

en: Control
fi_FI: Ohjaus

en: Head Up
fi_FI: Keula ylös

en: Relative Bearings
fi_FI: Suhteelliset suuntimat

en: Stabilized
fi_FI: Stabiloitu

en: COG Up
fi_FI: Kurssi ylös

en: North Up
fi_FI: Pohj. ylös

en: Zone
fi_FI: Vyöhyke

en: (Confirmed)
fi_FI: (Vahvistettu)

en: No radar
fi_FI: Ei tutkaa

en: Uninitialized
fi_FI: Alustamatta

en: Standby
fi_FI: Valmiustila

en: Warming up
fi_FI: Lämpenee

en: Timed idle
fi_FI: Ajastettu valmiustila

en: Spinning up
fi_FI: Käynnistymässä

en: Transmitting
fi_FI: Lähettää

en: for targets
fi_FI: kohteille

en: Stopping
fi_FI: Pysäytetään

en: Starting
fi_FI: Käynnistyy

en: Spinning down
fi_FI: Pysähtymässä

en: for %ds
fi_FI: %d sekunniksi

en: RADAR
fi_FI: TUTKA

en: OpenGL mode required
fi_FI: OpenGL tila pitää olla valittuna

en: Unable to create OpenGL canvas
fi_FI: Ei voi luoda OpenGL piirtopohjaa

en: Radar plugin with support for multiple radars
fi_FI: Tutkalisäosa, joka tukee useita tutkia

en: Show radar
fi_FI: Näytä tutka

en: Hide radar
fi_FI: Piilota tutka

en: Acquire radar target
fi_FI: Etsi tutkakohde

en: Delete radar target
fi_FI: Poista tutkakohde

en: Delete all radar targets
fi_FI: Poista kaikki tutkakohteet

en: Radar PlugIn
fi_FI: Tutkalisäosa

en: Radar PlugIn with support for Garmin, Raymarine and Navico radars
fi_FI: Tutkalisäosa Garminin, Raymarin ja Navicon tutkille

en:  Zone
fi_FI:  Vyöhyke

en: Next alarm in
fi_FI: Seuraava hälytys

en: Radar Selection
fi_FI: Tutkan valinta

en: Select (max) %d radar scanner types
fi_FI: Valitse (maks.) %d tutkatyyppiä

en: Cannot create UDP socket
fi_FI: UDP-liitosta ei voi luoda

en: Cannot set reuse address option on socket
fi_FI: Liitäntään ei voi asettaa osoitteen uudelleen käytön asetusta

en: Cannot bind UDP socket to port
fi_FI: UDP-liitosta ei voi liittää portiin

en: Invalid IP address for UDP multicast
fi_FI: Virheellinen IP-osoite UDP-monilähetykseen

en: Head up
fi_FI: Keula ylös

en: Head up (Stabilized)
fi_FI: Keula ylös (stabiloitu)

en: North up
fi_FI: Pohj. ylös

en: Course up
fi_FI: Kurssi ylös

en: Dragged View
fi_FI: Siirretty näkymä

en: Center View
fi_FI: Keskitetty näkymä

en: Forward View
fi_FI: Etunäkymä

en: Aft View
fi_FI: Takanäkymä

en: 15 sec
fi_FI: 15 sek

en: Continuous
fi_FI: Jatkuva

en: Relative
fi_FI: Suhteellinen

en: True
fi_FI: Tosi

en: On
fi_FI: Päällä

en: Low
fi_FI: Matala

en: High
fi_FI: Korkea

en: Calm
fi_FI: Tyyni

en: Medium
fi_FI: Keskitaso

en: Rough
fi_FI: Karkea

en: Slow
fi_FI: Hidas

en: Fast
fi_FI: Nopea

en: No interface found
fi_FI: Liittymää ei löytynyt

en: Interface must match
fi_FI: Käyttöliittymän on täsmättävä

en: Scanning interface
fi_FI: Etsitään tutkaa

en: Warmup
fi_FI: Käynnistys

en: Transmit
fi_FI: Lähetys

en: Unknown status
fi_FI: Tuntematon tila

en: Initializing
fi_FI: Alustetaan

en: Harbour
fi_FI: Satama

en: Offshore
fi_FI: Avomeri

en: Weather
fi_FI: Sää

en: Bird
fi_FI: Lintu

en: Normal
fi_FI: Normaali

en: Approaching
fi_FI: Lähestyvä

en: Serial #
fi_FI: Sarjanumero #

en: Waking up
fi_FI: Herätetään

en: IF-Serial #
fi_FI: If-Sarja #
