opencpn - en to fr_FR translation catalogue (211 entries)

en: Off
fr_FR: OFF

en: Circle
fr_FR: Cercle

en: Guard Zone 1 Green
fr_FR: Zone de garde 1 vert

en: Guard Zone 2 Blue
fr_FR: Zone de garde 2 bleu

en: Alarm
fr_FR: Alarme

en:  Off
fr_FR:  Arrêté

en: Guard zone
fr_FR: Zone de garde

en: Back
fr_FR: Retour

en: Antenna starboard of GPS
fr_FR: Antenne tribord du GPS

en: Local interference rej.
fr_FR: Interférences locales rej.

en: Off/Relative/True trails
fr_FR: Off/Relatif/Trace réelle

en: Overlay transparency
fr_FR: Superposition : Taux de transparence

en: Timed Transmit
fr_FR: Transmission chronométrée

en: Value
fr_FR: Valeur

en: Noise rejection
fr_FR: Rejet du bruit

en: Target expansion
fr_FR: Extension de la cible

en: Fine tune
fr_FR: Réglage fin

en: Coarse tune
fr_FR: Réglage grossier

en: STC curve
fr_FR: Courbe STC

en: Interference rejection
fr_FR: Rejet des interférences

en: Target separation
fr_FR: Séparation de cible

en: Scan speed
fr_FR: Vitesse de balayage

en: Target boost
fr_FR: Renforcer les cibles

en: Preferences
fr_FR: Préférences

en: Bearing alignment
fr_FR: Alignement de gisements

en: Range adjustment
fr_FR: Ajustement de la plage

en: Display timing
fr_FR: Durée d\'affichage

en: Main bang suppression
fr_FR: Suppression du  Bang principal

en: No transmit start
fr_FR: Aucun début d’émission

en: No transmit end
fr_FR: Aucune fin d’émission

en: Antenna height
fr_FR: Hauteur de l'antenne

en: Antenna forward
fr_FR: Antenne avant

en: relative to GPS
fr_FR: relatif au GPS

en: negative = behind
fr_FR: négatif = derrière

en: Antenna starboard
fr_FR: Antenne tribord du GPS

en: negative = port
fr_FR: négatif = babord

en: Side lobe suppression
fr_FR: Suppression des lobes secondaires

en: Main bang size
fr_FR: Zone morte sans écho

en: Guard zones
fr_FR: Zones de garde

en: Zone type
fr_FR: Type de zone

en: Inner range
fr_FR: Rayon intérieur

en: Outer range
fr_FR: Rayon extérieur

en: Start bearing
fr_FR: Gisement initial

en: End bearing
fr_FR: Gisement final

en: ARPA On
fr_FR: ARPA Activé

en: Alarm On
fr_FR: Alarme activée

en: Range
fr_FR: Portée

en: Sea clutter
fr_FR: Atténuation retour vagues

en: Rain clutter
fr_FR: Atténuation pluie

en: Clear cursor
fr_FR: Libérer le curseur

en: Acquire Target
fr_FR: Acquisition de cible

en: Delete target
fr_FR: Supprimer la cible

en: Delete all targets
fr_FR: Supprimer toutes les cibles

en: Place EBL/VRM
fr_FR: Placer EBL/VRM

en: Overlay
fr_FR: Superposition

en: AIS/ARPA on PPI
fr_FR: AIS/ARPA sur PPI

en: DopplerAutoTrack
fr_FR: Auto Track Doppler

en: Target trails
fr_FR: Traces des cibles

en: Trails motion
fr_FR: Mouvement du sillage des échos

en: Clear trails
fr_FR: Effacer les traces

en: Refresh rate
fr_FR: Taux de rafraîchissement

en: Timed Standby
fr_FR: Veille programmée

en: Adjust
fr_FR: Régler

en: Advanced
fr_FR: Avancé

en: View
fr_FR: Voir

en: Cursor
fr_FR: Curseur

en: Window
fr_FR: Fenêtre

en: Timed transmit
fr_FR: Transmission programmée

en: Unknown
fr_FR: Inconnu

en: Radar Overlay
fr_FR: Superposition du radar

en: Overlay 1
fr_FR: Superposition 1

en: Start/Stop radar
fr_FR: Radar : Start/Stop

en: Hide/Show PPI
fr_FR: Masquer/Afficher PPI

en: Shown
fr_FR: Montré

en: Hidden
fr_FR: caché

en: Float/Dock PPI
fr_FR: PPI : Flottant/Attaché

en: Docked
fr_FR: Attaché

en: Floating
fr_FR: Flottant

en: Clear EBL/VRM
fr_FR: Effacer EBL/VRM

en: Confirm
fr_FR: Confirmer

en: Close
fr_FR: Fermer

en: Required OpenCPN option
fr_FR: Option OpenCPN requise

en: Accelerated Graphics (OpenGL)
fr_FR: Accélération graphique (OpenGL activé)

en: For radar overlay also required
fr_FR: Pour la superposition des données radar, il faut aussi :

en: Boat position
fr_FR: Position du bateau

en: and
fr_FR: et

en: True Heading
fr_FR: Cap vrai

en: or
fr_FR: ou

en: Magnetic heading
fr_FR: Cap magnétique

en: Statistics
fr_FR: Statistiques

en: Select radar types
fr_FR: Type de radar : Sélectionner

en: &Hide Radar
fr_FR:  Cacher Radar

en: &Close
fr_FR: Fermer

en: True heading
fr_FR: Cap vrai

en: Radar Display Preferences
fr_FR: Préférences d'affichage pour le radar

en: Mixed NM / short range m
fr_FR: Mixte NM / courte portée m

en: Kilometers
fr_FR: Kilomètres

en: Nautical Miles
fr_FR: Milles nautiques

en: Range Units
fr_FR: Unités de portée

en: Shading
fr_FR: Ombrage

en: Outline
fr_FR: Silhouette

en: Shading + Outline
fr_FR: Ombrage + Silhouette

en: Guard Zone Styling
fr_FR: Style de la zone de garde

en: Guard Zone Sound
fr_FR: Choix du son de l'alarme

en: Select Alert Sound
fr_FR: Sélectionner l'alarme

en: Test Alert Sound
fr_FR: Test de l'alarme

en: Repeat alarm after (sec)
fr_FR: Répéter l'alarme après .... secondes

en: GPU drawing method
fr_FR: Méthode de dessin de GPU

en: Drawing Method
fr_FR: Méthode de dessin

en: Control Menu Auto Hide
fr_FR: Masquer automatiquement le menu de réglage

en: Never
fr_FR: Jamais

en: Auto hide after
fr_FR: Masquer automatiquement après

en: Trail start color
fr_FR: Debut de la trace en couleur

en: Trail end color
fr_FR: Fin de la trace en couleur

en: Doppler Approaching color
fr_FR: Couleur d'approche du Doppler

en: Doppler Receding color
fr_FR: Couleur de réception Doppler

en: Target colors
fr_FR: Couleurs des cibles

en: Weak return color
fr_FR: Retour faible des couleurs

en: Intermediate return color
fr_FR: Retour des couleurs intermediaires

en: Strong return color
fr_FR: Fort retour des couleurs

en: ARPA edge color
fr_FR: Couleur de contour ARPA

en: Radar window colors
fr_FR: Couleurs de fenêtre radar

en: Background color
fr_FR: Couleur d'arrière-plan

en: AIS text color
fr_FR: AIS : Couleur du texte

en: Ignore radar heading
fr_FR: Impossible de creer la trame d'OpenGL

en: Pass radar heading to OpenCPN
fr_FR: Passer la rubrique radar à OpenCPN

en: Enable COG as heading
fr_FR: Activer COG pour cap

en: Reverse mouse wheel zoom direction
fr_FR: Inverser le sens des actions faites avec la souris

en: Display options
fr_FR: options : afficher

en: Show ring at extreme range
fr_FR: Voir le cercle à la distance maximale

en: Show Guard Zone on overlay
fr_FR: Zone à protéger en sur-impression : Voir

en: Show Target trails on overlay
fr_FR: Trace des cibles en sur-impression : Voir

en: Show data on overlay when radar is standby
fr_FR: Afficher les données sur la superposition lorsque le radar est en veille

en: Radar types
fr_FR: Types de radar

en: Select Sound File
fr_FR: Sélectionner le fichier sonore

en: WAV files (*.wav)|*.wav|All files (*.*)|*.*
fr_FR: Fichiers WAV (*.Wav); All Files (*.*); *.*

en: Rain
fr_FR: Pluie

en: Sea
fr_FR: Mer

en: AIS Target Name
fr_FR: Nom de la cible AIS

en: Vertex Array
fr_FR: Vertex

en: Shader
fr_FR: Nuanceur

en: Control
fr_FR: Contrôle

en: Head Up
fr_FR: COG vers le haut

en: Relative Bearings
fr_FR: Direction relative

en: Stabilized
fr_FR: Stabilisé

en: COG Up
fr_FR: COG vers le haut

en: North Up
fr_FR: Nord vers le haut

en: (Confirmed)
fr_FR: (confirmé)

en: No radar
fr_FR: Aucun radar

en: Uninitialized
fr_FR: Non initialisé

en: Standby
fr_FR: Mise en veille

en: Warming up
fr_FR: Mise en route

en: Timed idle
fr_FR: Ralenti programmé

en: Spinning up
fr_FR: Rotation vers le haut

en: Transmitting
fr_FR: En cours de transfert

en: for targets
fr_FR: pour les cibles

en: Stopping
fr_FR: En cours d'arrêt

en: Starting
fr_FR: Démarrage

en: Spinning down
fr_FR: Rotation vers le bas

en: for %ds
fr_FR: pour %ds

en: OpenGL mode required
fr_FR: Mode OpenGL requis

en: Unable to create OpenGL canvas
fr_FR: Impossible de creer la trame d'OpenGL

en: Radar plugin with support for multiple radars
fr_FR: "Radar" adapté à plusieurs radars

en: Show radar
fr_FR: Voir le radar

en: Hide radar
fr_FR: Cacher le radar

en: Acquire radar target
fr_FR: Acquérir la cible radar

en: Delete radar target
fr_FR: Supprimer la cible

en: Delete all radar targets
fr_FR: Supprimer toutes les cibles

en: Radar PlugIn
fr_FR: "Radar"

en: Radar PlugIn with support for Garmin, Raymarine and Navico radars
fr_FR: Complément Radar avec support pour les radars Garmin, Raymarine et Navico

en: Next alarm in
fr_FR: Prochaine alarme dans

en: Radar Selection
fr_FR: Sélection du radar

en: Select (max) %d radar scanner types
fr_FR: Sélectionner (max) %d types de scanners radars

en: Cannot create UDP socket
fr_FR: Impossible de créer la connexion UDP

en: Cannot set reuse address option on socket
fr_FR: Impossible de définir la réutilisation option d'adresse sur l'interface de connexion

en: Cannot bind UDP socket to port
fr_FR: Impossible de lier la connexion UDP à ce port

en: Invalid IP address for UDP multicast
fr_FR: Adresse IP de multidiffusion UDP invalide

en: Head up
fr_FR: COG vers le haut

en: Head up (Stabilized)
fr_FR: Tête haute (stabilisée)

en: North up
fr_FR: Nord vers le haut

en: Course up
fr_FR: COG vers le haut

en: Dragged View
fr_FR: Vue déplacée

en: Center View
fr_FR: Centrer la vue

en: Forward View
fr_FR: Vue vers l’avant

en: Aft View
fr_FR: Vue arrière

en: Continuous
fr_FR: Continuellement

en: Relative
fr_FR: Relatif

en: True
fr_FR: Vrai

en: On
fr_FR: Activer

en: * 0.1 %
fr_FR: * 0,1 %

en: OK
fr_FR: Ok

en: Low
fr_FR: Bas

en: High
fr_FR: Élevé

en: Calm
fr_FR: Calme

en: Medium
fr_FR: Moyen

en: Rough
fr_FR: Mer agitée

en: Slow
fr_FR: Lent

en: Fast
fr_FR: Rapide

en: No interface found
fr_FR: Aucune interface trouvée

en: Interface must match
fr_FR: L'interface doit correspondre

en: Scanning interface
fr_FR: Interface de numérisation

en: Warmup
fr_FR: Mise en route

en: Transmit
fr_FR: Transmettre

en: Unknown status
fr_FR: État Inconnu

en: Initializing
fr_FR: Initialisation

en: Harbour
fr_FR: Port

en: Weather
fr_FR: Météo

en: Bird
fr_FR: Oiseau

en: Approaching
fr_FR: Approche

en: Serial #
fr_FR: Série #

en: Waking up
fr_FR: Mise en route
