opencpn - en to it_IT translation catalogue (27 entries)

en: Off
it_IT: Spento

en: Arc
it_IT: Arco

en: Circle
it_IT: Cerchio

en: Guard zone
it_IT: Zona di Guardia

en: Bearing alignment
it_IT: Allineamento rilevamento

en: Side lobe suppression
it_IT: Soppressione del lobo laterale

en: Guard zones
it_IT: Zone di guardia

en: Inner range
it_IT: Distanza interna

en: Outer range
it_IT: Distanza esterna

en: Start bearing
it_IT: Rilevamento iniziale

en: End bearing
it_IT: Rilevamento finale

en: Range
it_IT: Distanza

en: Kilometers
it_IT: Chilometri

en: Nautical Miles
it_IT: Miglia Nautiche

en: Range Units
it_IT: Unità di distanza

en: Shading
it_IT: Ombreggiatura

en: Outline
it_IT: Contorno

en: Shading + Outline
it_IT: Ombreggiatura + contorno

en: Guard Zone Styling
it_IT: Stile zona di Guardia

en: Guard Zone Sound
it_IT: Suono di zona di Guardia

en: Select Alert Sound
it_IT: Selezionare suono di avviso

en: Test Alert Sound
it_IT: Ascolta il suono

en: Options
it_IT: Opzioni

en: Pass radar heading to OpenCPN
it_IT: Passare prua radar a OpenCPN

en: Select Sound File
it_IT: Seleziona il File suono

en: WAV files (*.wav)|*.wav|All files (*.*)|*.*
it_IT: File WAV (*. wav) | *. wav|Tutti i file (*. *) |*.*

en: Zone
it_IT: Zona
