opencpn - en to ja_JP translation catalogue (119 entries)

en: Off
ja_JP: オフ

en: Auto
ja_JP: 自動

en: Arc
ja_JP: 円弧

en: Circle
ja_JP: 円

en: Alarm
ja_JP: アラーム

en: Guard zone
ja_JP: ガード ゾーン

en: Back
ja_JP: 戻る

en: Local interference rej.
ja_JP: ローカル干渉除去

en: Timed Transmit
ja_JP: 時間指定送信

en: Value
ja_JP: 値

en: Noise rejection
ja_JP: ノイズ除去

en: Target expansion
ja_JP: ターゲット拡張

en: Interference rejection
ja_JP: 干渉除去

en: Target separation
ja_JP: ターゲットの分離

en: Scan speed
ja_JP: スキャン スピード

en: Target boost
ja_JP: ターゲット ブースト

en: Installation
ja_JP: インストール

en: Preferences
ja_JP: 設定

en: Bearing alignment
ja_JP: 方位合わせ

en: Antenna height
ja_JP: アンテナの高さ

en: Side lobe suppression
ja_JP: サイドローブ抑圧

en: Guard zones
ja_JP: ガード ゾーン

en: Zone type
ja_JP: ゾーンタイプ

en: Inner range
ja_JP: 範囲内

en: Outer range
ja_JP: 範囲外

en: Start bearing
ja_JP: 開始方位

en: End bearing
ja_JP: 終了方位

en: Range
ja_JP: 範囲

en: Gain
ja_JP: ゲイン

en: Sea clutter
ja_JP: 海面反射

en: Rain clutter
ja_JP: 雨の反射

en: Clear cursor
ja_JP: カーソルのクリア

en: Place EBL/VRM
ja_JP: EBL/VRM を配置

en: Info
ja_JP: 情報

en: Target trails
ja_JP: ターゲット航跡

en: Clear trails
ja_JP: 航跡クリア

en: Orientation
ja_JP: 配置方向

en: Refresh rate
ja_JP: リフレッシュ レート

en: Adjust
ja_JP: 調整

en: Advanced
ja_JP: 高度な設定

en: View
ja_JP: 表示

en: Unknown
ja_JP: 不明

en: Clear EBL/VRM
ja_JP: EBL/VRM をクリア

en: Radar
ja_JP: レーダー

en: Confirm
ja_JP: 確認

en: Close
ja_JP: 閉じる

en: Accelerated Graphics (OpenGL)
ja_JP: アクセラレータを使う (OpenGL)

en: For radar overlay also required
ja_JP: レーダーにはオーバーレイも必要

en: Boat position
ja_JP: ボートの位置

en: True Heading
ja_JP: 真の ヘディング

en: Magnetic heading
ja_JP: 磁気方位

en: Variation
ja_JP: 偏差

en: Statistics
ja_JP: 統計

en: &Hide Radar
ja_JP: レーダー非表示（&H）

en: &Close
ja_JP: 閉じる（&C）

en: True heading
ja_JP: 真の ヘディング

en: Kilometers
ja_JP: キロメートル

en: Nautical Miles
ja_JP: 海里

en: Range Units
ja_JP: 範囲の単位

en: Shading
ja_JP: 網かけの設定

en: Outline
ja_JP: アウトライン

en: Shading + Outline
ja_JP: シェーディング + アウトライン

en: Guard Zone Styling
ja_JP: ガード ゾーン スタイリング

en: Guard Zone Sound
ja_JP: ガードゾーン音

en: Select Alert Sound
ja_JP: 警告音の選択

en: Test Alert Sound
ja_JP: 警告音のテスト

en: Repeat alarm after (sec)
ja_JP: (秒) 後にアラームを繰り返す

en: GPU drawing method
ja_JP: GPU 描画メソッド

en: Drawing Method
ja_JP: 描画メソッド

en: Control Menu Auto Hide
ja_JP: コントロール メニューを自動で隠す

en: Never
ja_JP: しない

en: 10 sec
ja_JP: 10秒

en: 30 sec
ja_JP: 30秒

en: Auto hide after
ja_JP: 後で自動的に隠す

en: Trail start color
ja_JP: 追跡開始色

en: Trail end color
ja_JP: 追跡終了色

en: Target colors
ja_JP: ターゲット の色

en: Weak return color
ja_JP: 弱い戻りの色

en: Intermediate return color
ja_JP: 中間の戻りの色

en: Strong return color
ja_JP: 強い戻りの色

en: Options
ja_JP: オプション

en: Ignore radar heading
ja_JP: レーダー ヘディングを無視します。

en: Pass radar heading to OpenCPN
ja_JP: レーダーヘディングを OpenCPN に渡す

en: Enable COG as heading
ja_JP: ヘディングとして対地コースを有効

en: Reverse mouse wheel zoom direction
ja_JP: マウス ホイールのズーム方向を反転

en: Select Sound File
ja_JP: サウンドファイルの選択

en: WAV files (*.wav)|*.wav|All files (*.*)|*.*
ja_JP: WAVファイル (*.wav)|*.wav|すべてのファイル (*.*)|*.*

en: Menu
ja_JP: メニュー

en: Vertex Array
ja_JP: 頂点配列

en: Shader
ja_JP: シェーダー

en: Head Up
ja_JP: ヘッドアップ

en: North Up
ja_JP: ノースアップ

en: Zone
ja_JP: ゾーン

en: (Confirmed)
ja_JP: (確認)

en: No radar
ja_JP: レーダー無し

en: Standby
ja_JP: スタンバイ

en: RADAR
ja_JP: レーダー

en: OpenGL mode required
ja_JP: OpenGL が必要

en: Unable to create OpenGL canvas
ja_JP: OpenGL キャンバスを作成できません。

en: Show radar
ja_JP: レーダーを表示

en: Hide radar
ja_JP: レーダーを表示しない

en:  Zone
ja_JP:  ゾーン

en: Next alarm in
ja_JP: 次のアラーム

en: Cannot create UDP socket
ja_JP: UDP ソケットを作成できません。

en: Cannot set reuse address option on socket
ja_JP: ソケットの再利用アドレス オプションを設定できません。

en: Cannot bind UDP socket to port
ja_JP: UDP ソケットをポートにバインドできません。

en: Invalid IP address for UDP multicast
ja_JP: UDP マルチキャストの為には無効な IP アドレス

en: Head up
ja_JP: ヘッドアップ

en: North up
ja_JP: ノースアップ

en: 15 sec
ja_JP: 15秒

en: 1 min
ja_JP: 1分

en: 3 min
ja_JP: 3 分

en: 5 min
ja_JP: 5分

en: 10 min
ja_JP: 10分

en: Continuous
ja_JP: 継続的

en: Relative
ja_JP: 相対

en: True
ja_JP: 真

en: Fast
ja_JP: 速い

en: Transmit
ja_JP: 送信
