opencpn - en to nl_NL translation catalogue (169 entries)

en: Off
nl_NL: uit

en: Arc
nl_NL: sector

en: Circle
nl_NL: cirkel

en: Guard Zone 1 Green
nl_NL: Bewakingszone 1 Groen

en: Guard Zone 2 Blue
nl_NL: Bewakingszone 2 Blauw

en:  Off
nl_NL:  Uit

en: Guard zone
nl_NL: Bewakingszone

en: Back
nl_NL: Terug

en: Antenna starboard of GPS
nl_NL: Antenne sb tov GPS

en: Local interference rej.
nl_NL: Onderdruk plaatselijke storing

en: Off/Relative/True trails
nl_NL: Tracks: Uit/Relatief/Waar

en: Overlay transparency
nl_NL: Overlay transparantie

en: Timed Transmit
nl_NL: Periodiek zenden

en: Value
nl_NL: Waarde

en: Noise rejection
nl_NL: Ruisonderdrukking

en: Target expansion
nl_NL: Echovergroting

en: Interference rejection
nl_NL: Storingsdemping

en: Target separation
nl_NL: Echoscheiding

en: Scan speed
nl_NL: Rotatiesnelheid

en: Target boost
nl_NL: Echoversterking

en: Installation
nl_NL: Installatie

en: Preferences
nl_NL: Voorkeuren

en: Bearing alignment
nl_NL: Richting oplijnen

en: Antenna height
nl_NL: Antennehoogte

en: Antenna forward
nl_NL: Antenne voorwaarts

en: relative to GPS
nl_NL: ten opzichte van GPS

en: negative = behind
nl_NL: negatief = achter

en: Antenna starboard
nl_NL: Antenne zijwaarts

en: negative = port
nl_NL: negatief = bakboord

en: Side lobe suppression
nl_NL: Zijbundelonderdrukking

en: Main bang size
nl_NL: Min. detectieafstand

en: Guard zones
nl_NL: Bewakingszones

en: Zone type
nl_NL: Zonetype

en: Inner range
nl_NL: Minste afstand

en: Outer range
nl_NL: Grootste afstand

en: Start bearing
nl_NL: Startpeiling

en: End bearing
nl_NL: Eindpeiling

en: ARPA On
nl_NL: ARPA Aan

en: Alarm On
nl_NL: Alarm Aan

en: Range
nl_NL: Bereik

en: Gain
nl_NL: Versterking

en: Sea clutter
nl_NL: Zee clutter

en: Rain clutter
nl_NL: Regen clutter

en: Clear cursor
nl_NL: Verberg cursor

en: Acquire Target
nl_NL: Verkrijg target

en: Delete target
nl_NL: Verwijder object

en: Delete all targets
nl_NL: Alle objecten verwijderen

en: Place EBL/VRM
nl_NL: Toon EBL en VRM

en: AIS/ARPA on PPI
nl_NL: AIS/ARPA op PPI

en: Target trails
nl_NL: Echosporen

en: Clear trails
nl_NL: Verberg echosporen

en: Orientation
nl_NL: Oriëntatie

en: Refresh rate
nl_NL: Vernieuwingsfrequentie

en: Timed Standby
nl_NL: Tijdelijk Standby

en: Adjust
nl_NL: Aanpassen

en: Advanced
nl_NL: Uitgebreid

en: View
nl_NL: Weergave

en: Window
nl_NL: Venster

en: Unknown
nl_NL: Onbekend

en: Radar Overlay
nl_NL: Radar overlay

en: Start/Stop radar
nl_NL: Start/stop radar

en: Shown
nl_NL: Getoond

en: Hidden
nl_NL: Verborgen

en: Floating
nl_NL: Zwevend

en: Clear EBL/VRM
nl_NL: Verberg EBL en VRM

en: Confirm
nl_NL: Accepteren

en: Close
nl_NL: Sluiten

en: Required OpenCPN option
nl_NL: Vereiste OpenCPN optie

en: Accelerated Graphics (OpenGL)
nl_NL: 'Accelerated Graphics' (OpenGL)

en: For radar overlay also required
nl_NL: Over kaart tonen vereist ook

en: Boat position
nl_NL: Vaartuigpositie

en: and
nl_NL: en

en: True Heading
nl_NL: Koers (W)

en: or
nl_NL: of

en: Magnetic heading
nl_NL: Koers (M)

en: Variation
nl_NL: Variatie

en: Statistics
nl_NL: Statistieken

en: Select radar types
nl_NL: Selecteer radartypes

en: &Hide Radar
nl_NL: &Verberg Radar

en: &Close
nl_NL: &Sluiten

en: True heading
nl_NL: Koers (W)

en: Radar Display Preferences
nl_NL: Radarscherm voorkeuren

en: Mixed NM / short range m
nl_NL: Gemengd NM / korte afstand m

en: Nautical Miles
nl_NL: zeemijl

en: Range Units
nl_NL: Afstandseenheid

en: Shading
nl_NL: Gekleurd

en: Outline
nl_NL: Omlijnd

en: Shading + Outline
nl_NL: Gekleurd en omlijnd

en: Guard Zone Styling
nl_NL: Weergave bewakingszone

en: Guard Zone Sound
nl_NL: Bewakingsgeluid

en: Select Alert Sound
nl_NL: Kies waarschuwingsgeluid

en: Test Alert Sound
nl_NL: Test waarschuwingsgeluid

en: Repeat alarm after (sec)
nl_NL: Herhaal alarm na (sec)

en: GPU drawing method
nl_NL: GPU methode

en: Drawing Method
nl_NL: Tekenmethode

en: Control Menu Auto Hide
nl_NL: Bedieningsmenu automatisch verbergen

en: Never
nl_NL: Nooit

en: Auto hide after
nl_NL: Automatisch verbergen na

en: Trail start color
nl_NL: Trail startkleur

en: Trail end color
nl_NL: Trail eindkleur

en: Target colors
nl_NL: Echo kleuren

en: Weak return color
nl_NL: Zwakke echo kleur

en: Intermediate return color
nl_NL: Gemiddelde echo kleur

en: Strong return color
nl_NL: Sterke echo kleur

en: ARPA edge color
nl_NL: ARPA rand kleur

en: Radar window colors
nl_NL: Radar vensterkleuren

en: Background color
nl_NL: Achtergrondkleur

en: AIS text color
nl_NL: AIS tekstkleur

en: Options
nl_NL: Opties

en: Ignore radar heading
nl_NL: Negeer koers afkomstig van radar

en: Pass radar heading to OpenCPN
nl_NL: Koers vanaf radar doorgeven aan OpenCPN

en: Enable COG as heading
nl_NL: Gebruik GrK als koers

en: Reverse mouse wheel zoom direction
nl_NL: Zoomrichting van muiswiel omkeren

en: Display options
nl_NL: Scherm opties

en: Show ring at extreme range
nl_NL: Toon ring op extreme range

en: Show Guard Zone on overlay
nl_NL: Toon Guard Zone op kaart

en: Show Target trails on overlay
nl_NL: Toon echosporen op kaart

en: Show data on overlay when radar is standby
nl_NL: Toon data op overlay als radar standby is

en: Radar types
nl_NL: Radartypes

en: Select Sound File
nl_NL: Selecteer geluidbestand

en: WAV files (*.wav)|*.wav|All files (*.*)|*.*
nl_NL: WAV bestanden (*.wav)|*.wav|Alle bestanden (*.*)|*.*

en: Rain
nl_NL: Neerslag

en: Sea
nl_NL: Zee

en: AIS Target Name
nl_NL: AIS objectnaam

en: Vertex Array
nl_NL: Vertex

en: Head Up
nl_NL: Koers-Boven

en: Stabilized
nl_NL: Gestabiliseerd

en: COG Up
nl_NL: GrK omhoog

en: North Up
nl_NL: Noord-Boven

en: (Confirmed)
nl_NL: (Bevestigd)

en: No radar
nl_NL: Geen radar

en: Standby
nl_NL: Stand-by

en: Warming up
nl_NL: Opwarmen

en: Timed idle
nl_NL: Timed inactief

en: Spinning up
nl_NL: Op toeren komen

en: Transmitting
nl_NL: Zenden

en: Stopping
nl_NL: Stoppend

en: Starting
nl_NL: Startend

en: OpenGL mode required
nl_NL: OpenGL modus is vereist

en: Unable to create OpenGL canvas
nl_NL: Kan OpenGL canvas niet maken

en: Radar plugin with support for multiple radars
nl_NL: Radar plugin met ondersteuning voor meerdere radars

en: Show radar
nl_NL: Toon radar

en: Hide radar
nl_NL: Verberg radar

en: Acquire radar target
nl_NL: Verkrijg radar target

en: Delete radar target
nl_NL: Verwijder radar target

en: Delete all radar targets
nl_NL: Verwijder alle radar targets

en: Radar PlugIn
nl_NL: Radar Plug-In

en: Next alarm in
nl_NL: Volgend alarm over

en: COG
nl_NL: GrK

en: Select (max) %d radar scanner types
nl_NL: Selecteer (max) %d radar scanner types

en: Cannot create UDP socket
nl_NL: Kan geen UDP socket aanmaken

en: Cannot set reuse address option on socket
nl_NL: Kan hergebruik-optie van socket niet aanzetten

en: Cannot bind UDP socket to port
nl_NL: Kan UDP socket niet aan poort binden

en: Invalid IP address for UDP multicast
nl_NL: Ongeldig IP-adres voor multicast-UDP

en: Head up
nl_NL: Koers-Boven

en: North up
nl_NL: Noord-Boven

en: Course up
nl_NL: Koers-Boven

en: Center View
nl_NL: Centreer beeld op positie

en: Continuous
nl_NL: Continu

en: Relative
nl_NL: Relatief

en: True
nl_NL: Waar

en: On
nl_NL: Aan

en: Low
nl_NL: Laag

en: High
nl_NL: Hoog

en: Medium
nl_NL: Middel

en: Fast
nl_NL: Hoog

en: Transmit
nl_NL: Zenden

en: Harbour
nl_NL: Haven

en: Waking up
nl_NL: Ontwaken
