opencpn - en to pt_PT translation catalogue (220 entries)

en: Off
pt_PT: Apagar

en: Arc
pt_PT: Arco

en: Circle
pt_PT: Círculo

en: Guard Zone 1 Green
pt_PT: Zona de Resguardo 1 Verde

en: Guard Zone 2 Blue
pt_PT: Zona de Resguardo 2 Azul

en: Alarm
pt_PT: Alarme

en:  Off
pt_PT:  Desligado

en: Guard zone
pt_PT: Zona de vigilância

en: Back
pt_PT: Anterior

en: Antenna starboard of GPS
pt_PT: Antena GPS de Estibordo

en: Local interference rej.
pt_PT: Rejeição de interferência local.

en: Off/Relative/True trails
pt_PT: Desligado/Relativo/Rasto Verdadeiro

en: Overlay transparency
pt_PT: Transparência da Sobreposição

en: Timed Transmit
pt_PT: Transmissão temporizada

en: Value
pt_PT: Valor

en: Noise rejection
pt_PT: Rejeição de ruido

en: Target expansion
pt_PT: Alvo de expansão

en: Fine tune
pt_PT: Regulação fina

en: Coarse tune
pt_PT: Regulação grosseira

en: STC curve
pt_PT: Curva STC

en: Interference rejection
pt_PT: Rejeição de interferência

en: Target separation
pt_PT: Separação de alvos

en: Scan speed
pt_PT: Velocidade de digitalização

en: Target boost
pt_PT: Reforço de alvos

en: Installation
pt_PT: Instalação

en: Preferences
pt_PT: Preferências

en: Bearing alignment
pt_PT: Alinhamento do rumo

en: Range adjustment
pt_PT: Ajuste de alcance

en: Display timing
pt_PT: Duração de visualização

en: Main bang suppression
pt_PT: Supressão do Bang principal

en: No transmit start
pt_PT: Sem início de transmissão

en: No transmit end
pt_PT: Sem fim de transmissão

en: Antenna height
pt_PT: Altura da antena

en: Antenna forward
pt_PT: Antena de vante

en: relative to GPS
pt_PT: relativo ao GPS

en: negative = behind
pt_PT: negativo = atrás

en: Antenna starboard
pt_PT: Antena de estribordo

en: negative = port
pt_PT: negativo = Bombordo

en: Side lobe suppression
pt_PT: Supressão de lobo lateral

en: Main bang size
pt_PT: Tamanho da Zona Morta

en: Guard zones
pt_PT: Zonas de Resguardo

en: Zone type
pt_PT: Tipo de zona

en: Inner range
pt_PT: Alcance próximo

en: Outer range
pt_PT: Alcance Externo

en: Start bearing
pt_PT: Rumo inicial

en: End bearing
pt_PT: Rumo final

en: ARPA On
pt_PT: ARPA Ligado

en: Alarm On
pt_PT: Alarme Ligado

en: Range
pt_PT: Alcance

en: Gain
pt_PT: Ganho

en: Sea clutter
pt_PT: Ruído do mar

en: Rain clutter
pt_PT: Ruído da chuva

en: Clear cursor
pt_PT: Limpar cursor

en: Acquire Target
pt_PT: Adquirir Alvo

en: Delete target
pt_PT: Apagar Alvo

en: Delete all targets
pt_PT: Apagar todos os alvos

en: Place EBL/VRM
pt_PT: Coloque EBL/VRM

en: Overlay
pt_PT: Sobreposição

en: Info
pt_PT: Informação

en: AIS/ARPA on PPI
pt_PT: AIS/ARPA no PPI

en: Target trails
pt_PT: Rastos dos Alvos

en: Trails motion
pt_PT: Movimento de rastos

en: Clear trails
pt_PT: Limpar Rastos

en: Orientation
pt_PT: Orientação

en: PPI Forward Aft View
pt_PT: Vista PPI de popa para vante

en: Refresh rate
pt_PT: Taxa de atualização

en: Timed Standby
pt_PT: Tempo de espera

en: Adjust
pt_PT: Ajustar

en: Advanced
pt_PT: Avançado

en: View
pt_PT: Vista

en: Window
pt_PT: Janela

en: Timed transmit
pt_PT: Transmissão programada

en: Unknown
pt_PT: Desconhecido

en: Radar Overlay
pt_PT: Sobreposição de radar

en: Overlay 1
pt_PT: Sobreposição 1

en: Start/Stop radar
pt_PT: Iniciar/Parar radar

en: Hide/Show PPI
pt_PT: Ocultar/Mostrar PPI

en: Shown
pt_PT: Mostrado

en: Hidden
pt_PT: Ocultos

en: Float/Dock PPI
pt_PT: PPI Flutuante/Ancorado

en: Docked
pt_PT: Ancorado

en: Floating
pt_PT: Flutuante

en: Clear EBL/VRM
pt_PT: Limpar EBL/VRM

en: Confirm
pt_PT: Confirmar

en: Close
pt_PT: Fechar

en: Required OpenCPN option
pt_PT: Opção OpenCPN necessária

en: Accelerated Graphics (OpenGL)
pt_PT: Acelerador de gráficos (OpenGL)

en: For radar overlay also required
pt_PT: Para sobreposição de radar também é necessário

en: Boat position
pt_PT: Posição do barco

en: and
pt_PT: e

en: True Heading
pt_PT: Rumo verdadeiro

en: or
pt_PT: ou

en: Magnetic heading
pt_PT: Rumo magnético

en: Variation
pt_PT: Variação

en: Statistics
pt_PT: Estatísticas

en: Select radar types
pt_PT: Selecionar tipos de radar

en: &Hide Radar
pt_PT: &Esconder Radar

en: &Close
pt_PT: &Fechar

en: True heading
pt_PT: Rumo verdadeiro

en: Radar Display Preferences
pt_PT: Preferências de visualização de Radar

en: Mixed NM / short range m
pt_PT: Misto NM / curto alcance m

en: Kilometers
pt_PT: Quilômetros

en: Nautical Miles
pt_PT: Milhas náuticas

en: Range Units
pt_PT: Unidades de alcance

en: Shading
pt_PT: Sombreado

en: Outline
pt_PT: Contorno

en: Shading + Outline
pt_PT: Sombreado + Contorno

en: Guard Zone Styling
pt_PT: Estilo da Zona de Resguardo

en: Guard Zone Sound
pt_PT: Som da Zona de Resguardo

en: Select Alert Sound
pt_PT: Seleccionar Som Alarme

en: Test Alert Sound
pt_PT: Testar Alarme Sonoro

en: Repeat alarm after (sec)
pt_PT: Repetir alarme após (seg)

en: GPU drawing method
pt_PT: Método de desenho GPU

en: Drawing Method
pt_PT: Método de desenho

en: Control Menu Auto Hide
pt_PT: Auto ocultar Controle de Menu

en: Never
pt_PT: Nunca

en: 10 sec
pt_PT: 10 seg

en: 30 sec
pt_PT: 30 seg

en: Auto hide after
pt_PT: Ocultar automaticamente após

en: Trail start color
pt_PT: Cor de início do rasto

en: Trail end color
pt_PT: Cor do fim do rasto

en: Doppler Approaching color
pt_PT: Cor de Aproximação do Doppler

en: Doppler Receding color
pt_PT: Cor de afastamento Doppler

en: Target colors
pt_PT: Cores dos alvos

en: Weak return color
pt_PT: Cor de retorno fraco

en: Intermediate return color
pt_PT: Cor de retorno médio

en: Strong return color
pt_PT: Cor de retorno forte

en: ARPA edge color
pt_PT: Cor da borda ARPA

en: Radar window colors
pt_PT: Cores da janela de radar

en: Background color
pt_PT: Cor do fundo

en: AIS text color
pt_PT: Cor do texto AIS

en: Options
pt_PT: Opções

en: Ignore radar heading
pt_PT: Ignorar direção do radar

en: Pass radar heading to OpenCPN
pt_PT: Passar rumo do radar para OpenCPN

en: Enable COG as heading
pt_PT: Habilitar COG como rumo

en: Reverse mouse wheel zoom direction
pt_PT: Invierter a direção de zoom da roda do rato

en: Display options
pt_PT: Opções de visualização

en: Show ring at extreme range
pt_PT: Mostrar anéis no intervalo extremo

en: Show Guard Zone on overlay
pt_PT: Mostrar a Zona de Resguardo na sobreposição

en: Show Target trails on overlay
pt_PT: Mostrar rastos dos alvos na sobreposição

en: Show data on overlay when radar is standby
pt_PT: Mostrar dados na sobreposição quando o radar estiver em espera

en: Radar types
pt_PT: Tipos de radar

en: Select Sound File
pt_PT: Seleccionar som alarme

en: WAV files (*.wav)|*.wav|All files (*.*)|*.*
pt_PT: Ficheiros WAV  (*.wav)|*.wav|All files (*.*)|*.*

en: Rain
pt_PT: Chuva

en: Sea
pt_PT: Mar

en: AIS Target Name
pt_PT: Nome do Alvo AIS

en: Vertex Array
pt_PT: Matriz Vertex

en: Shader
pt_PT: Sombreador

en: Control
pt_PT: Controlo

en: Head Up
pt_PT: Rumo para cima

en: Relative Bearings
pt_PT: Rumos relativos

en: Stabilized
pt_PT: Estabilizado

en: COG Up
pt_PT: COG para acima

en: North Up
pt_PT: Norte para cima

en: Zone
pt_PT: Zona

en: (Confirmed)
pt_PT: (Confirmado)

en: No radar
pt_PT: Sem radar

en: Uninitialized
pt_PT: Não inicializado

en: Standby
pt_PT: Modo de espera

en: Warming up
pt_PT: Aquecimento

en: Timed idle
pt_PT: Tempo de inatividade

en: Spinning up
pt_PT: Aumentando rotação

en: Transmitting
pt_PT: Transmitindo

en: for targets
pt_PT: para alvos

en: Stopping
pt_PT: A parar

en: Starting
pt_PT: Iniciando

en: Spinning down
pt_PT: Reduzindo rotação

en: for %ds
pt_PT: para %ds

en: OpenGL mode required
pt_PT: Modo OpenGL obrigtório

en: Unable to create OpenGL canvas
pt_PT: Impossível de criar moldura de OpenGL

en: Radar plugin with support for multiple radars
pt_PT: Extensão de Radar com suporte para vários radares

en: Show radar
pt_PT: Mostrar radar

en: Hide radar
pt_PT: Ocultar radar

en: Acquire radar target
pt_PT: Adquirir Alvo de radar

en: Delete radar target
pt_PT: Eliminar alvo do radar

en: Delete all radar targets
pt_PT: Eliminar todos os alvos do radar

en: Radar PlugIn
pt_PT: Extensão Radar

en: Radar PlugIn with support for Garmin, Raymarine and Navico radars
pt_PT: Plugin radar com suporte para radares Garmin, Raymarine e Navico

en:  Zone
pt_PT:  Zona

en: Next alarm in
pt_PT: Próximo alarme em

en: Radar Selection
pt_PT: Seleção de Radar

en: Select (max) %d radar scanner types
pt_PT: Selecionar (max) %d tipos de varrimento de radar

en: Cannot create UDP socket
pt_PT: Não foi possível criar Socket UDP

en: Cannot set reuse address option on socket
pt_PT: Não foi possível activar a opção de reutilização no soket

en: Cannot bind UDP socket to port
pt_PT: Não foi possível associar o socket UDP à porta

en: Invalid IP address for UDP multicast
pt_PT: Endereço IP inválido para multicast de UDP

en: Head up
pt_PT: Rumo acima

en: Head up (Stabilized)
pt_PT: Direção para cima (Estabilizado)

en: North up
pt_PT: Norte acima

en: Course up
pt_PT: Rumo para cima

en: Dragged View
pt_PT: Vista Arrastada

en: Center View
pt_PT: Vista Centrada

en: Forward View
pt_PT: Vista frontal

en: Aft View
pt_PT: Vista à ré

en: 15 sec
pt_PT: 15 seg

en: Continuous
pt_PT: Continuo

en: Relative
pt_PT: Relativo

en: True
pt_PT: Verdadeiro

en: On
pt_PT: Ligado

en: Low
pt_PT: Baixo

en: High
pt_PT: Alto

en: Calm
pt_PT: Calmo

en: Medium
pt_PT: Médio

en: Rough
pt_PT: Agitado

en: Slow
pt_PT: Lento

en: Fast
pt_PT: Rápido

en: No interface found
pt_PT: Não encontrada interface

en: Interface must match
pt_PT: A interface deve corresponder

en: Scanning interface
pt_PT: Interface de varrimento

en: Warmup
pt_PT: Aquecimento

en: Transmit
pt_PT: Transmitir

en: Unknown status
pt_PT: Estado desconhecido

en: Initializing
pt_PT: A inicializar

en: Harbour
pt_PT: Porto

en: Offshore
pt_PT: Alto mar

en: Weather
pt_PT: Tempo

en: Approaching
pt_PT: Abordagem

en: Serial #
pt_PT: Número de série

en: Waking up
pt_PT: Acordar
