opencpn - en to sv_SE translation catalogue (220 entries)

en: Off
sv_SE: Av

en: Arc
sv_SE: Sektor

en: Circle
sv_SE: Cirkel

en: Guard Zone 1 Green
sv_SE: Bevakningszon 1 grön

en: Guard Zone 2 Blue
sv_SE: Bevakningszon 2 Blå

en: Alarm
sv_SE: Larm

en:  Off
sv_SE:  Av

en: Guard zone
sv_SE: Larmzon

en: Back
sv_SE: Bakåt

en: Antenna starboard of GPS
sv_SE: Antennen styrbord om GPS

en: Local interference rej.
sv_SE: Hindra Interferens

en: Off/Relative/True trails
sv_SE: Spår-Av/Relativ/Sann

en: Overlay transparency
sv_SE: Överlagd transparens

en: Timed Transmit
sv_SE: Aktiv tid

en: Value
sv_SE: Värde

en: Noise rejection
sv_SE: Brusfilter

en: Target expansion
sv_SE: Målförstoring

en: Fine tune
sv_SE: Fininställning

en: Coarse tune
sv_SE: Grovinställning

en: STC curve
sv_SE: STC kurva

en: Interference rejection
sv_SE: Egenavstörning

en: Target separation
sv_SE: Målseparation

en: Scan speed
sv_SE: Scanhastighet

en: Target boost
sv_SE: Målförstärkning

en: Preferences
sv_SE: Inställningar

en: Bearing alignment
sv_SE: Justering av riktning

en: Range adjustment
sv_SE: Avståndsjustering

en: Display timing
sv_SE: Visa timing

en: Main bang suppression
sv_SE: Undertryck Startpuls (Main Bang)

en: No transmit start
sv_SE: Tx Stop

en: No transmit end
sv_SE: Tx Start

en: Antenna height
sv_SE: Antennens höjd

en: Antenna forward
sv_SE: Antennen framför

en: relative to GPS
sv_SE: relativt GPS

en: negative = behind
sv_SE: negativ = bakom

en: Antenna starboard
sv_SE: Antenn styrbord om

en: negative = port
sv_SE: negativ = babord

en: Side lobe suppression
sv_SE: Undertryck sidolober

en: Main bang size
sv_SE: Dämpa eget spår

en: pixels
sv_SE: pixlar

en: Guard zones
sv_SE: Larmzoner

en: Zone type
sv_SE: Zontyp

en: Inner range
sv_SE: Inre gräns

en: Outer range
sv_SE: Yttre gräns

en: Start bearing
sv_SE: Från bäring

en: End bearing
sv_SE: Till bäring

en: ARPA On
sv_SE: ARPA på

en: Alarm On
sv_SE: Larm på

en: Range
sv_SE: Räckvidd

en: Gain
sv_SE: Förstärkning

en: Sea clutter
sv_SE: Sjöfilter

en: Rain clutter
sv_SE: Regnfilter

en: Clear cursor
sv_SE: Rensa pekare

en: Acquire Target
sv_SE: Skapa MARPA-mål

en: Delete target
sv_SE: Släck ARPA-mål

en: Delete all targets
sv_SE: Släck alla ARPA-mål

en: Place EBL/VRM
sv_SE: Placera EBL/VRM

en: Overlay
sv_SE: Överlagd skärm

en: AIS/ARPA on PPI
sv_SE: AIS/ARPA på PPI

en: DopplerAutoTrack
sv_SE: DopplerAutoSpår

en: Target trails
sv_SE: Målspår

en: Trails motion
sv_SE: Spårvisning

en: Clear trails
sv_SE: Rensa spår

en: Orientation
sv_SE: Orientering

en: PPI Forward Aft View
sv_SE: PPI vy framåt-bakåt

en: Refresh rate
sv_SE: Uppdateringsfrekvens

en: Timed Standby
sv_SE: Paustid

en: Adjust
sv_SE: Justera

en: Advanced
sv_SE: Avancerat

en: View
sv_SE: Visa detaljer

en: Cursor
sv_SE: Markör

en: Window
sv_SE: Skärmkontroll

en: Timed transmit
sv_SE: Tidsstyrd paus

en: Unknown
sv_SE: Okänd

en: Radar Overlay
sv_SE: Visa över sjökortet

en: Overlay 1
sv_SE: Överlagd skärm 1

en: Start/Stop radar
sv_SE: Radar start/stopp

en: Hide/Show PPI
sv_SE: Dölj/Visa PPI

en: Shown
sv_SE: Visas

en: Hidden
sv_SE: Dold

en: Float/Dock PPI
sv_SE: Flytande/Dockad PPI

en: Docked
sv_SE: Dockad

en: Floating
sv_SE: Flytande

en: Clear EBL/VRM
sv_SE: Rensa EBL/VRM

en: Confirm
sv_SE: Bekräfta

en: Close
sv_SE: Stäng

en: Required OpenCPN option
sv_SE: Detta behövs från OpenCPN

en: Accelerated Graphics (OpenGL)
sv_SE: Accelererad grafik (OpenGL)

en: For radar overlay also required
sv_SE: För överlagrad radarbild krävs även

en: Boat position
sv_SE: Båtens position

en: and
sv_SE:  och

en: True Heading
sv_SE: Sann kurs

en: or
sv_SE: eller

en: Magnetic heading
sv_SE: Magnetisk kurs

en: Variation
sv_SE: Missvisning

en: Statistics
sv_SE: Statistik

en: Select radar types
sv_SE: Välj radartyp(er)

en: &Hide Radar
sv_SE: &Dölj Radarinfo

en: &Close
sv_SE: &Stäng

en: True heading
sv_SE: Sann kurs

en: Radar Display Preferences
sv_SE: Inställningar för radarvisning

en: Mixed NM / short range m
sv_SE: Långt: NM / kort: meter

en: Kilometers
sv_SE: Kilometer

en: Nautical Miles
sv_SE: Nautisk Mil

en: Range Units
sv_SE: Räckvidd -Enhet

en: Shading
sv_SE: Skuggning

en: Outline
sv_SE: Kontur

en: Shading + Outline
sv_SE: Skuggad med kontur

en: Guard Zone Styling
sv_SE: Utseende larmzon

en: Guard Zone Sound
sv_SE: Ljud vid zonlarm

en: Select Alert Sound
sv_SE: Välj larmljud

en: Test Alert Sound
sv_SE: Testa larmljudet

en: Repeat alarm after (sec)
sv_SE: Upprepa larmet efter (sek)

en: GPU drawing method
sv_SE: Metod för bildritning

en: Drawing Method
sv_SE: Bildritningsmetod

en: Control Menu Auto Hide
sv_SE: Dölj radarmenyn efter

en: Never
sv_SE: Aldrig

en: 10 sec
sv_SE: 10 sek

en: 30 sec
sv_SE: 30 sek

en: Auto hide after
sv_SE: Dölj automatiskt efter

en: Trail start color
sv_SE: Spårens startkulör

en: Trail end color
sv_SE: Spårens slutkulör

en: Doppler Approaching color
sv_SE: Kulör när doppler närmar sig

en: Doppler Receding color
sv_SE: Kulör doppler avlägsnar sig

en: Target colors
sv_SE: Radarmålens kulör

en: Weak return color
sv_SE: Svaga mål

en: Intermediate return color
sv_SE: Mediumstarka mål

en: Strong return color
sv_SE: Starka mål

en: ARPA edge color
sv_SE: ARPA markeringsfärg

en: Radar window colors
sv_SE: Radarfönstrets färger

en: Background color
sv_SE: Bakgrundsfärg

en: AIS text color
sv_SE: AIS textfärg

en: Options
sv_SE: Inställningar

en: Ignore radar heading
sv_SE: Kompasskurs från OCPN

en: Pass radar heading to OpenCPN
sv_SE: Skicka radarns kursdata till OpenCPN

en: Enable COG as heading
sv_SE: Tillåt COG som alternativ för kompasskurs

en: Reverse mouse wheel zoom direction
sv_SE: Omvänd zoomriktning för mushjulet

en: Display options
sv_SE: Visningsalternativ

en: Show ring at extreme range
sv_SE: Visa ring vid max räckvidd

en: Show Guard Zone on overlay
sv_SE: Visa larmzoner på överlagrat sjökort

en: Show Target trails on overlay
sv_SE: Visa målspår på överlagrat sjökort

en: Show data on overlay when radar is standby
sv_SE: Visa zon-områden även när radar är standby

en: Radar types
sv_SE: Radartyper

en: Select Sound File
sv_SE: Välj ljudfil

en: WAV files (*.wav)|*.wav|All files (*.*)|*.*
sv_SE: WAV filer (*.wav)|*.wav|Alla filer (*.*)|*.*

en: Menu
sv_SE: Meny

en: Menu
sv_SE: Meny

en: Rain
sv_SE: Regn

en: Sea
sv_SE: Sjö

en: AIS Target Name
sv_SE: AIS Målnamn

en: Control
sv_SE: Inställningar

en: Head Up
sv_SE: Kurs upp

en: Relative Bearings
sv_SE: Relativ bäring

en: Stabilized
sv_SE: Stabiliserad

en: COG Up
sv_SE: COG upp

en: North Up
sv_SE: Norr upp

en: Zone
sv_SE: Zon

en: (Confirmed)
sv_SE: (Bekräftad)

en: No radar
sv_SE: Ingen radar

en: Uninitialized
sv_SE: Ej initierad

en: Warming up
sv_SE: Värmer upp

en: Timed idle
sv_SE: Tidsstyrd paus

en: Spinning up
sv_SE: Varvar upp

en: Transmitting
sv_SE: Sänder

en: for targets
sv_SE: för ARPA-mål

en: Stopping
sv_SE: Stoppar

en: Starting
sv_SE: Startar

en: Spinning down
sv_SE: Varvar ned

en: for %ds
sv_SE: i %ds

en: OpenGL mode required
sv_SE: OpenGL måste vara på

en: Unable to create OpenGL canvas
sv_SE: OpenGL verkar inte fungera

en: Radar plugin with support for multiple radars
sv_SE: Radar plugin med stöd för olika radar

en: Show radar
sv_SE: Visa radarinfo

en: Hide radar
sv_SE: Dölj Radarinfo

en: Acquire radar target
sv_SE: Skapa MARPA-mål

en: Delete radar target
sv_SE: Släck ARPA-mål

en: Delete all radar targets
sv_SE: Släck alla ARPA-mål

en: Radar PlugIn with support for Garmin, Raymarine and Navico radars
sv_SE: Radar Plugin med stöd för Garmin, Raymarine och Navico radars

en:  Zone
sv_SE:  Zon

en: Next alarm in
sv_SE: Nästa larm om

en: Radar Selection
sv_SE: Välj typ av radar

en: Select (max) %d radar scanner types
sv_SE: Välj (max) %d typer av radar-scanner

en: Cannot create UDP socket
sv_SE: Kan inte öppna UDP-anslutning

en: Cannot set reuse address option on socket
sv_SE: Återanslutningsadress kan inte anges

en: Cannot bind UDP socket to port
sv_SE: Det går inte att koppla UDP anslutning till port

en: Invalid IP address for UDP multicast
sv_SE: Ogiltig IP-adress för UDP-multicast

en: Head up
sv_SE: Kurs upp

en: Head up (Stabilized)
sv_SE: Kurs upp (stabiliserad)

en: North up
sv_SE: Norr upp

en: Course up
sv_SE: Kurs upp

en: Dragged View
sv_SE: Förskjuten vy

en: Center View
sv_SE: Centrerad vy

en: Forward View
sv_SE: Se mer framåt

en: Aft View
sv_SE: Se mer bakåt

en: 15 sec
sv_SE: 15 sek

en: Continuous
sv_SE: Kontinuerlig

en: Relative
sv_SE: Relativ

en: True
sv_SE: Verklig

en: On
sv_SE: På

en: Low
sv_SE: Låg

en: High
sv_SE: Hög

en: Calm
sv_SE: Lugnt

en: Rough
sv_SE: Grov

en: Slow
sv_SE: Långsam

en: Fast
sv_SE: Snabb

en: No interface found
sv_SE: Inget gränssnitt hittades

en: Interface must match
sv_SE: Gränssnittet måste innehålla

en: Scanning interface
sv_SE: Skannar

en: Warmup
sv_SE: Uppvärmning

en: Transmit
sv_SE: Aktiv

en: Unknown status
sv_SE: Okänd status

en: Initializing
sv_SE: Startar

en: Harbour
sv_SE: inomskärs

en: Offshore
sv_SE: utomskärs

en: Weather
sv_SE: Väder

en: Bird
sv_SE: Fågel

en: Approaching
sv_SE: Närmar sig

en: Serial #
sv_SE: Seriell #

en: Waking up
sv_SE: Startar

en: IF-Serial #
sv_SE: Seriell Nr
