opencpn - en to tr_TR translation catalogue (35 entries)

en: Off
tr_TR: Kapalı

en: Auto
tr_TR: Otomatik

en: Arc
tr_TR: Yay

en: Circle
tr_TR: Daire

en: Guard zone
tr_TR: Koruma Bölgesi

en: Back
tr_TR: Arka

en: Value
tr_TR: Değer

en: Noise rejection
tr_TR: Gürültü durdur

en: Interference rejection
tr_TR: Arayüz kullanma

en: Target separation
tr_TR: Hedef Ayırımı

en: Scan speed
tr_TR: Taranma Hızı

en: Target boost
tr_TR: Hedef yükseltme

en: Guard zones
tr_TR: Koruma alanı

en: Inner range
tr_TR: İç Menzil

en: Outer range
tr_TR: Dış Menzil

en: Start bearing
tr_TR: Kerterize BAşla

en: End bearing
tr_TR: Kerterizi Sonlandır

en: Range
tr_TR: Menzil

en: Gain
tr_TR: Kazanç

en: Sea clutter
tr_TR: Deniz serpintisi

en: Rain clutter
tr_TR: Yağmur serpintisi

en: &Close
tr_TR: &kapat

en: Kilometers
tr_TR: Kilometre

en: Nautical Miles
tr_TR: Deniz Mili

en: Range Units
tr_TR: Menzil Birimi

en: Shading
tr_TR: Gölgeleme

en: Outline
tr_TR: Belirginleştirme

en: Shading + Outline
tr_TR: Gölgeleme + Belirginleştirme

en: Guard Zone Styling
tr_TR: Korunma Bölgesi Türü

en: Menu
tr_TR: Menü

en: Zone
tr_TR: Bölge

en: Low
tr_TR: Düşük

en: High
tr_TR: Yüksek

en: Medium
tr_TR: Orta

en: Fast
tr_TR: Hızlı
